Roma İmparatorluğu (M.Ö. 300-1453) - Uzay Mekiği

Biraz da Tarih - Roma İmparatorluğu (M.Ö. 300-1453) - Uzay Mekiği:

Neden Uzay Mekiği'nin yakıt tankının genişliği 1.5 m.dir?

ABD'nin uzaya gönderdiği uzay mekiğinin yakıt tanklarının genişliği 4 feet 8.5 inçtir. (yaklaşık 1,5 m.) Uzay mühendisleri bu tankları genişletmek istemişler, ancak başaramamışlardır. Çünkü bu tanklar fırlatma rampasına trenle gönderilmek zorundadır ve söz konusu tren yolu tünellerden geçmektedir. Tünellerin genişliği ise tren raylarının arasındaki genişlik olan 4 feet 8.5 inçten biraz fazladır.

Neden 4 feet 8.5 inç ?

Çünkü vaktiyle tren rayları İngiltere'de böyle yapılmıştır ve ABD demiryolları İngiliz göçmenler tarafından inşa edilmiştir.

Peki neden İngilizler bu genişliği kullanmışlar?

Çünkü ilk tren raylarını yapanlar eski tramvay yolu yapımcılarıdır ve tramvay yolunun genişliği tam olarak budur.

Tramvay rayları neden daha geniş değildir? 

Çünkü bu ölçü vaktiyle at arabalarını yaparken kullanılan genişliktir.

At arabalarındaki tekerlekler arasında neden bu ölçü dikkate alınmış?

Çünkü çok eskiden beri İngiliz topraklarından gelip geçen araçlar bu ölçüyü ortaya çıkarmıştır. Arabalar için başka bir ölçü kullanıldığında tekerlekler engebeli arazi üzerinde kalmakta ve kısa sürede bozulmaktadır.

Peki bu eski yol izleri nasıl ortaya çıkmıştır?

Bütün Avrupa ve Yakındoğu’da olduğu gibi İngiltere'deki ilk uzun mesafeli yollar Roma-Bizans İmparatorluğu tarafından kendi savaşçıları için açılmıştır.

Peki Romalılar'ın yol izleri neden bu ölçüdeymiş?

Çünkü Roma İmparatorluğu'nun ilk savaşçılarının arabaları yan yana getirilmiş iki atın çektiği araçlardır ve iki atın poposunun genişliği 4 feet, 8.5 inçtir.

Sonuç olarak dünyadaki en gelişmiş ulaşım sisteminin füzelerinin dizaynı 2000 yıl önce yan yana getirilen iki atın popo genişliği ile belirlenmiştir.

Roma-Bizans İmparatorluğu'ndan kalan bu kuralı değiştirmek ise Ay'a giden, Mars'a gitme ve uzaya açılma planları yapan ABD'li  uzay, makina, elektronik ve nükleer enerji mühendislerinin bile harcı değildir.

Yorumlar (0)
16°
kapalı