TDH Derneği, 2017 Türk Dili Yılı Kapsamında 'Türk Dili Konuşan Ülkeler Kurultayı'na davet edildi.

TDH Derneği, 2017 Türk Dili Yılı Kapsamında "Türk Dili Konuşan Ülkeler Kurultayı"na davet edildi.


Cumhurbaşkanlığı başkanlığında yürütülen ve Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu (AYK) ile Türk Dil Kurumu (TDK) öncülüğünde başlatılan 2017 Türk Dili Yılı çalışmaları çerçevesinde 13-16 Kasım tarihleri arasında Ankara'da "Türk Dili Konuşan Ülkeler Kurultayı" düzenlenecek.

Kurultay'a TDH Derneği adına Genel Bşk. Yalçın Mıhçı, Bşk. Yrd. Suat Özer, Gn. Yürütmen Uğurcan Küçükağaoğlu, Kurucu Üye Figen Atalay ve Gn. Sayman Dilek Yıldız katılacak. Ayrıca derneğimizin Onur Kurulu Üyesi Prof. Dr. Timur Kocaoğlu ABD'den gelerek kurultaya katılacaktır.

AYK, TDK ve Yeni Türkiye Stratejik Araştırma Merkezi iş birliğiyle 13-16 Kasım tarihleri arasında Ankara'da düzenlenecek "Türk Dili Konuşan Ülkeler Kurultayı"nda Türk dünyasının farklı köşelerinden gelecek uzmanlar Türkçeyi her yönüyle ele alacak. Kurultayın ağ sayfasında yapılan açıklamada bilim, kültür, sanat, ekonomi, teknoloji gibi alanlarda kurulacak iş birliğinin ortak alfabe, dil ve terminolojiyle tesis edilebileceğine dikkat çekildi.

İsmail Gaspıralı'nın "dilde, fikirde, işte birlik" sözünün alt başlık olarak seçildiği kurultayda ortak dil Türkçe, lingua franca olarak Türkçe, bilişim ve iletişim dili olarak Türkçenin kullanımı, Türkçenin yazımı ve alfabe, eğitim dili Türkçe, dil politikaları ve Türkçenin kullanımı, globalleşme, Türk dünyası ve Türkçe, çeviri dili ve Türkçe, Türk dili araştırmalarının durumu, terim meselesi, ana dili ve yabancı dil olarak Türkçenin öğretimi, Türkçenin başka dillerle olan ilişkisi; devlet, bilim ve eğitim dili olarak Türkçe konuları ele alınacak.

TDH olarak ayrıntıları duyuracağız.

Saygılarımızla.

Yorumlar (0)