Türk Bayrağı Yanlış Asılıyor, Türk Bayrağı Nasıl Asılır?

Türk Bayrağı Yanlış Asılıyor, Türk Bayrağı Nasıl Asılır?

Türk Bayrağı Yanlış Asılıyor, Türk Bayrağı Nasıl Asılır?

Türk Bayrağı Yanlış Asılıyor, Türk Bayrağı Nasıl Asılır?

“Türk bayrağı nasıl asılır?” şeklindeki bir soruyla çoğumuz karşılaşmamış, bütün iyi niyetimizle Türk bayrağını balkonlara, pencerelere, araçların camlarına gönlümüzden geldiği gibi asmışızdır.

Fakat Türk bayrağının gerçek asılma şekli şu anda Türkiye’nin dört bir yanında maalesef doğru olarak uygulanmıyor. 

Yanlış kullanım aşağıdadır.

Doğru kullanım aşağıdadır.

19 Mayıs 2019 Özel Programı

Yalçın Mıhçı:


"Türk Bayrağı duvarlara yanlış asılıyor. Ay ve yıldız aşağıyı gösterecek biçimde asılıyor. Bu durum sömürge ülkelerde olur. Atatürk bunu değiştirerek bayrağımızdaki ay ve yıldızın yukarıya bakacak biçimde asılmasını istemiştir."

"Bayrakların savaşta, barışta ve işgal altında nasıl asıldıklarına bakalım. Bakalım da hatalarımızı veya kandırıldıklarımızı anlayalım.

Yatay çizgili ve renkli bayraklar örneğin: Fransız, Bulgar, v.s. savaşta kendi ekseninde alttaki renk üste gelecek şekilde ters asılır.


"HİLAL ALTTADIR YILDIZ ÜSTTE"
 

Bizim bayrağımız ise tabi sembollerden oluşur. Balkanlar'daki, Anadolu'daki ve de Arap Yarımadasındaki tapu senetlerimiz olan şehitliklerimize ve kabir taşlarımıza bakarsak hilal alttadır ve iki elini göğe açmış yıldızı kucaklamaya hazırdır.


"DEVLET KURUMLARI DA YANLIŞ ASIYOR"


Şimdi gönder için yapılan bayraklarımızı binalara asıyoruz ve hilal aşağı doğru duruyor. Bu işgal yıllarının garipliğidir. Cebinizdeki paralara bakın hilal göğe el açmış yıldız da üsttedir. Okullar, üniversiteler, askeri karargâhlar hep hatalı bayrak asmaktadır."

Güncelleme Tarihi: 31 Mayıs 2019, 07:53
YORUM EKLE