Yalçın Mıhçı Kimdir?

Yalçın Mıhçı Kimdir?
Ankara, Türkiye
28 Şubatta, Denizlili baba ve Merzifonlu anneden doğan sanatçımız Yalçın Mıhçı, biri konservatuar diğeri işletme olmak üzere iki bilimyurdu (üniversite) mezunudur. Henüz üç yaşındayken,  icrası son derece güç olan Türk Sanat Müziği eserlerini dinleyenlerin şaşkın ve hayran bakışları önünde hatasız söyleyerek yeteneğini belli etmiştir. İlk konserini yedi yaşında verip, ilk bestesini on iki yaşında ortaya koyan dahi sanatçımızın, söz ve müziklerinin tamamı kendisine ait olan beş yüzün üzerinde bestesi vardır. Bu ülkede gerçek sanatçılara değil, magazin dünyasının azsolistlerine değer verilmesine ve müzik piyasasındaki yozlaşmalara kızarak; Türk müziğinin gücünü ve güzelliğini tüm dünyaya kanıtlamak için Amerika'ya gitmiştir.  Amerika'da fahri kültür elçiliği yapan sanatçımız yarısı Türkçe yarısı İngilizce olarak Türk sanat müziği konserleri vermiş ve müziğimizin tanıtımına katkıda bulunmuştur. WHY adlı şiiri Amerika'da yılın şiiri seçilmiş ve yine Yalçın Mıhçı tarafından bestelenen bu yapıt Beyaz Saray belgeliğine (arşivine) girmiştir.

Yalçın Mıhçı ülkemize dönünce söz ve müzikleri kendisine ait olan "KUMLARA ŞİİRLER YAZDIM" adlı bir albüm çıkarmış, daha sonra da konservatuara gidemeyen ancak şarkı söyleyenler için yararlı olacak "Şarkı Böyle Söylenir - Kötü Ses Yoktur, Kötü Söylemek Vardır" adlı teknik bir kitap çıkartmıştır. Yalçın Mıhçı, hastalığı süresince Müzeyyen Senar'ı hiç yalnız bırakmamış, defalarca Senar'ı ziyaret ederek vefa ve dostluğun en  içten örneklerini sergilemiştir. Yalçın Mıhçı, Senar için sözlerini yazıp bestelediği ve albümüne aldığı "Müzeyyen Senar'a Saygı Klibi" olarak da tanınan eserini POPSTAR-ALATURKA yarışmasının finalinde okumuş ve çok büyük beğeni toplamıştır.

"Çocukluğumdan beri Atatürk'ü, kalben içimde taşıdığıma inanıyorum. Atatürk'ü en güzel Atatürk oynar, ondan sonra da ben canlandırırım." diyen Yalçın Mıhçı, 29 Ekimde sinemalarda gösterime giren Şehit Kubilay Filminde Atatürk'ü canlandırmıştır. Atatürk'ün bilinçli ya da bilinçsiz olarak yanlış ve eksik anlatıldığını düşünen Mıhçı "Atatürk'üm" adlı bir kitap yazmış ve Bilgi yayınevi tarafından yayınlanan bu kitapla büyük kitlelere Atatürk'ümüzü bir kez daha sevdirmeyi başarmıştır.

Yalçın Mıhçı, gerçek bir aydın olmanın kendisine verdiği güç ve sorumlulukla Türkçenin Diriliş Hareketinin kurucularından birisi olmuş ve Türkçemizin yozlaşmasına karşı savaş açmıştır.  29 Ekim'de yayınlanmış olan "Türkçenin Diriliş Hareketi - Artık Söz Türkçenin!" adlı kitapla dilimizin yozlaşmasına karşı ulusal bir diriliş etkinliği başlatmıştır. Yalçın Mıhçı, 10.06.2016 tarihinde kurulan Türkçenin Diriliş Hareketi Derneğinin Genel Başkanlığına oy birliğiyle seçilmiş olup halen bu görevi başarıyla sürdürmekte ve tüm halkımızı Türkçenin Diriliş Hareketi Derneğine destek olmaya çağırmaktadır...

Yorumlar (0)