Dr. Mahir Kalfa: 'Çocuğa Aleyna diye ad konur mu?'
Aleyna diye isim konur mu?
Dr. Mahir Kalfa, çocuklara isim koyarken dikkat etmek gerektiğini söyleyerek, "'Aleyna' diye isim konur mu çocuğa, 'Onun üzerine' demek" şeklinde konuştu.


 

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Uzaktan Eğitim Merkezi'nde "Dilimiz Kimliğimizdir" konferansı gerçekleştirildi.

Konferansa Hacettepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi Türkçe Eğitimi Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Mahir Kalfa, konuşmacı olarak katıldı.

Türkçenin çok güçlü bir dil olduğunu söyleyen Doç. Dr. Kalfa, "Bir dizi vardı. Orada bir hanım kız vardı, işte 'oha falan oldum', bugün 'oha falan oldum' deseniz size gülerler. Onun için onlar gelip geçicidir. Modadır dilde. Dolayısıyla Türkçeye bir şey olmaz. Türkçe dünya üzerinde en güçlü dillerden birisidir"dedi.

"İSİM KOYARKEN ÇOK DİKKAT ETMEK GEREK"

Kelimelerin kökenleri ve anlamları ile ilgili örnekler veren Doç. Dr. Kalfa, "Gülden; çiçeklik, vazo anlamında bir isim. Üzülerek söylüyorum ki kızın adı vazo. Yani Gülden Karaböcekler de dahil olmak üzere çiçeklik diye yumuşatalım ismi. Bu tür adlandırmalarda ciddi sıkıntılar var. Mesela Zeyn süs demek. Zeynel Abidin: Abidin'in süsü. Kesmişiz ismi yarıdan Zeynel kısmını bırakmışız. Yani isim 'Alinin' gibi bir isim. Adın ne 'Alinin', 'Mehmedin' böyle bir isim olamaz. İsim koyarken çok dikkat etmek gerekiyor çocuklarımıza özellikle.

"ALEYNA DİYE İSİM KONUR MU ÇOCUĞA"

Geleceğini ipotek altına alan isimler de koymamak lazım. Belki o düşüncede olmayacak çocuk. Ne yapacaksınız. İsim koyarken geleceğin annelerine babalarına buradan seslenmek isterim, çok dikkat etmek gerekir. 'Aleyna' diye isim konur mu çocuğa 'Onun üzerine'. İşte Kuran-ı Kerim'de geçiyor diyerek bilmeden isimler koymamak gerekiyor" diye konuştu.

Konferansı OMÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Ali Cengiz, öğretim üyeleri ve öğrenciler dinledi. Konferans sonunda Doç. Dr. Kalfa'ya, OMÜ kampüsü içinde adına dikilmiş fidan için sertifika verildi.

 

SÖZLÜK SEÇİNİZ

1-TDH SÖZLÜĞÜ   2-TÜRKÇE KİŞİ ADLARI SÖZLÜĞÜ  3-ARAPÇA-FARSÇA KİŞİ ADLARI SÖZLÜĞÜ 4-GÖKTÜRKÇE SÖZLÜK 5-BİLİM DALLARI VE DÜŞÜNCE AKIMLARI  6-HUKUK TERİMLERİ  7-TIP TERİMLERİ 8-TÜRK TARİHİ VE SÖYLENCELERİ
[wpdatatable id=23][td_block_ad_box spot_id="custom_ad_3"]* Arama sonuçlarında; tam sözcük, ...ile başlayan sözcük, ... ile biten sözcük ya da içeren sözcüklerin hepsi size sunulur.

 

Yorumlar (0)