AB: "RUSYA'NIN KIRIM'DA DÜZENLEDİĞİ OYLAMAYI TANIMAYACAĞIZ"

AB: RUSYA'NIN KIRIM'DA DÜZENLEDİĞİ OYLAMAYI TANIMAYACAĞIZ

Avrupa Birliği (AB), işgal edilen Kırım’da düzenlenen Rusya Anayasası değişikliği referandumunu tanımayacağını bildirdi.

QHA'nın haberine göre;

AB Komisyonu Sözcüsü Peter Stano konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “AB, uluslararası hukukun ihlali olan Kırım yarımadasının işgalini tanımıyor. Bu yüzden AB, Rusya’nın Ukrayna’nın bir parçası olan yarımadada referandum düzenlenmesini tanımıyor.” diye vurguladı.

DONBAS’TA DA OY KULLANMAYIN ÇAĞRISI


Ayrıca Stano, yasa dışı olarak Rus vatandaşlığını alan Donbas sakinlerinin de Rusya’da düzenlenen anayasa referandumunda oy kullanmaması gerektiğini belirerek, “AB’nin Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne ve egemenliğine verdiği destekte değişmez.” diye kaydetti.

KIRIM'DAKİ YASA DIŞI REFERANDUMA KTMM'DEN SERT TEPKİ: RUSYA, KIRIM'DA İŞLEDİĞİ SUÇLARIN HESABINI VERECEK

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM), uluslararası topluma seslenerek; işgal edilen Kırım’da yasa dışı bir şekilde Rusya Anayasası değişiklikleri referandumu düzenleyen Kremlin yönetimine uygulanan baskıyı artırma çağrısı yaptı.

KTMM’den yapılan açıklamada, Rusya’nın 25 Haziran 2020 ile 1 Temmuz 2020 tarihleri arasında işgal edilen Kırım’da yasa dışı bir şekilde referandum düzenlediği hatırlatıldı. Basın açıklamasında, “Söz konusu eylem, Rusya’nın uluslararası hukuk ilkelerini ve diğer devletlerin toprak bütünlüğüne ve egemenliğine saygı duyma konusunda aldığı uluslararası yükümlülükleri ihlal ederek işlediği bir suç daha.” ifadelerine yer verildi.

“İŞGALCİLER İŞLEDİKLERİ SUÇUN FARKINDADIR”


KTMM, Rusya’nın işgal altındaki yarımadada düzenlediği referandumun, uluslararası suç olarak sınıflandırıldığının altını çizdi. Yapılan basın açıklamasında, “Rus işgalciler, Kırım’da işlediği suçlar için mutlaka cezalandırılacaklarının farkındadır. Bu yüzden Kırım sakinlerini, 25 Haziran ile 1 Temmuz 2020 tarihleri arasında düzenlenen yasa dışı oylamaya katılmaya zorluyorlar.” ifadeleri kullanıldı.

“BASKI ÇEŞİTLERİ: ŞANTAJ, TEHDİT, İŞTEN ÇIKARMA, RÜŞVET”


KTMM, Rus işgalci yönetiminin özellikle eğitim, sağlık, kamu şirketlerinin yönetici ve çalışanlarına ayrıca orta ve küçük işletmeler temsilcilerine baskı uyguladığını belirterek, “Baskı çeşitleri; şantaj, tehdit, işten çıkarma, rüşvet.” diye kaydetti.

Yorumlar (0)
parçalı bulutlu