ABD, F 35 projesinde Türkiye'ye kısmen bağımlı

ABD, F 35 projesinde Türkiye'ye kısmen bağımlı

ABD Hükümeti Hesap Verebilirlik Ofisi'nin (GAO) hazırladığı F-35 tedarik raporunda, Türkiye'yi F-35 programından çıkarma girişiminin programın aksayan üretim ve tedarik sürecini daha da sekteye uğratabileceğine dikkat çekildi.

Korona salgını nedeniyle maliyet büyüdü

GAO raporunda, "Türkiye'nin Temmuz 2019'da Rus savunma ekipmanı almasından kaynaklı kaygılar nedeniyle programdan çıkarılması üretim risklerini daha da artıracak. Program Türk tedarikçiler tarafından üretilen 1005 parça için yeni kaynak belirledi ancak şu anda 15 parça istenilen oranda üretilemiyor." ifadesi kullanıldı.

Uçağın donanım ve yazılımlarının güncellenmesi için yapılan "Blok 4" modernizasyonunun da maliyetleri 1,5 milyar dolar artırarak 12,1 milyar dolara çıkardığı belirtildi.

Bu arada Rusya'dan alınan S 400'lerin aktif edilip edilmeyeceği henüz belli değil. ABD, Rusya ve Türkiye arasında yoğun bir diplomasi yaşanacağı görülüyor. Siyasal ve maddi konularda sürecin en az zararla tamamlanması için Türkiye'nin çok bilinçli ve iyi düşünülmüş hemleler yapması gerekiyor.

Yorumlar (0)
27°
az bulutlu