ABD'nin Çin Büyükelçiliğ'ine bombalama ve ölüm tehditleri yağıyor!

ABD'nin Çin Büyükelçiliği'ne bombalama ve ölüm tehditleri yağıyor!

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, ABD’deki Washington Çin Büyükelçiliği'ne bombalama ve ölüm tehditleri yağdığını açıkladı.

Sözcü Chunying, Büyükelçiliğe gelen ölüm tehditlerinden ABD yönetimini sorumlu tuttu. Chunying, “ABD hükümeti tarafından körüklenen suçlamalar ve nefret yüzünden Çin Büyükelçiliği bombalanma ve ölüm tehditleri alıyor” derken tehditlerin ABD’nin Houston’daki Çin konsolosluğunu kapatma kararı almasının arkasından gelmesi Çin tarafında endişelere neden oldu.

***

NE OLMUŞTU?


ABD, Çin’den Houston’da bulunan konsolosluğunu 72 saat içinde kapatmasını istedi. Yerel basındaki haberlere göre, görgü tanıklarının konsolosluk binası dışında açık tenekelerde belgelerin yakıldığı ihbarı üzerine polis ve itfaiye ekipleri bölgeye geldi.

Polisin giriş yetkisi bulunmayan konsolosluğun 24 Temmuz saat 16.00’ya kadar tahliye edilmesi istendi. Çin, tahliye kararını “provokasyon” olarak nitelerken, talimatın uluslararası hukuka aykırı olduğunu ifade etti.

ABD-Hindistan İş Konseyi'nde konuşan ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Hindistan ile Çin arasında yaşanan çatışmalarda Çin'i suçladı. İki ülke arasındaki çatışmaları Çin Halk Kurtuluş Ordusu'nun başlattığını belirten Pompeo, Hindistan'a destek verdi.


OPERASYON EFSANE

Amerika Başkanı Donald Trump, “Operasyon Efsane” kapsamında şiddet olaylarının yaşandığı üç kente daha federal kolluk kuvvetlerinin gönderileceğini açıkladı.

ABD Başkanı Trump, Çarşamba günü Adalet Bakanı William Barr’ın da katıldığı Beyaz Saray’da düzenlediği basın toplantısında Chicago, Albuquerque ve Kansas City’ye federal kolluk güçlerinin gönderileceğini belirtti. Basın toplantısında bu adım, “Federal kolluk kuvvetlerinin şiddet suçlarıyla mücadele için eyalet ve yerel güvenlik güçleriyle birlikte çalıştığı, sistematik ve koordineli bir girişim” olarak nitelendi.

ABD Başkanı Trump, “Daha fazla kan dökülmemeli. Chicago’ya yüzlerce birlik göndereceğiz. Suçluları bulacak, yargılayacak, hapse atacağız. Devreye girmekten başka şansımız yok” dedi.

"Operasyon Efsane", adını Kansas City'deki şiddet olayları sırasında evinde uyurken isabet eden bir kurşunla hayatını kaybeden 4 yaşındaki LeGend Taliferro’dan alıyor. "Legend" kelimesi İngilizce'de "efsane" anlamına geliyor.

Federal güvenlik güçlerinin hali hazırda Missouri Kansas City’de, Illinois’in en büyük kentlerinden Chicago'da ve New Mexico’nun Albuquerque kentinde görevlendirildiği açıklandı.

Yorumlar (0)
17°
açık