ABD’den Çin’e ‘Uygur’ yaptırımı geldi

ABD’den Çin’e ‘Uygur’ yaptırımı geldi

ABD, Çin hükümetinin Uygur Türklerine karşı insan haklarını ihlal ettiği gerekçesiyle Çin'e yaptırım uygulama kararı aldı.

Karara göre, bazı Çinli yetkililer ve Çin Komünist Partisi Politbüro çalışanları ABD'ye seyahat edemeyecek.

İSİMLER

Pompeo, ihlallerde rolü olan XUAR Parti Sekreteri Chen Quanguo, Sincan Siyasi ve Hukuk Komitesi Parti Sekreteri (XPLC) Zhu Hailun, Sincan Kamu Güvenlik Bürosunun (XPSB) şu anki Parti Sekreteri Wang Mingshan ve ailelerine ABD'ye giriş yasağı konulduğunu aktardı.

DÖRT YILDIR DEVAM EDİYOR

Resmi belgelere, hükümet istatistiklerine, eski tutukluların ve eski bir gözaltı kampı eğitmeninin açıklamalarına dayandırılan araştırmaya göre uzmanlar, Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde (Doğu Türkistan) son 4 yıldır devam eden doğum kontrolü baskısını “demografik soykırım” olarak adlandırıyor.

Buna göre Çin hükümeti, azınlık kadınları düzenli olarak hamilelik kontrollerine tabi tutuyor ve yüz binlercesini gebeliği önleyici haplar kullanmaya ya da diğer yöntemleri uygulamaya zorluyor. Hatta bir çok kadın baskıdan dolayı kürtaj yaptırmak zorunda kalıyor.

UYGURLAR, ÇİN'İN SOYKIRIM İLE YARGILANMASINI İSTİYOR


Çin Halk Cumhuriyeti’nin Doğu Türkistan’da başta Müslüman Uygurlar, Kazaklar olmak üzere İslam dinine mensup olanlara yönelik uyguladığı baskı politikasını Uygurlular Hareketi(CFU) raporlaştırdı. Açıklanan raporda tek parti yönetiminin egemen olduğu Çin Komünist Partisi’nin "soykırım suçları nedeniyle Uluslararası Ceza Mahkemesi’nde yargılanması" gerektiği belirtildi.

Uygur Hareketi, Müslüman Uygur Türkleri, Kazaklar ve diğer Müslümanlar üzerinde Çin Komünist Partisi’nin uyguladığı baskıların ele alındığı raporda, Çin Komünist Partisi'nin, Birleşmiş Milletler ‘Soykırım Suçunun Önlenmesine ve Cezalandırmasına Dair Sözleşmesi’nde yer alan fiillerin tamamına yakınını" işlediği savunuldu. Raporda, bu iddiaları desteklemek için baskıya uğrayanların tanıklıklarına da yer verildi. 

Raporda Doğu Türkistan’daki milyonlarca Müslümanın, Nazilerden ilham alınarak kurulan toplama kamplarına gönderildiği, zorla evlendirildikleri, fabrikalarda çalışmaya zorlandığı, kısırlaştırıldığı iddia edildi. 

Raporun öneriler bölümünde ise BM’nin Doğu Türkistan’daki zulmü araştırmak üzere, İslam İşbirliği Teşkilatı ve diğer uluslararası organizasyonların temsilcilerinin de yer alacağı bir komisyon kurması talep edildi. Bu komisyonun bağımsız bir şekilde çalışabilmesi için Çin Hükümeti’nin baskı oluşturmasına fırsat vermeyecek şekilde uluslararası kamuoyu baskısının oluşturulması gerektiği savunuldu.

Hem BM’nin, hem de İslam İşbirliği Teşkilatı’nın Doğu Türkistan’ı ‘işgal edilmiş topraklar’ olarak tanıması istendi.  

Bu amaçla gerekli başvuruların yapılacağı kaydedildi.

Yorumlar (0)
14°
açık