Akar: "Doğru yer ve zamanda hesap soracağız"

Akar: "Doğru yer ve zamanda hesap soracağız"

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, El Cezire’ye verdiği röportajda, Birleşik Arap Emirleri’nin (BAE) Libya ve Suriye’de Türkiye’ye karşı zararlı hareketlerde bulunduğunu iddia ederek, doğru yer ve zamanda hesap soracaklarını söyledi.

Rudaw’ın El Cezire’den aktardığına göre, Akar, “BAE, bize zarar vermek amacıyla Türkiye'ye düşman terör örgütlerini destekliyor. BAE küçüklüğünü ve etkisini göz önünde bulundurarak bunu yapmamalı” ifadelerini kullandı.

Abu Dabi yönetiminin başka ülkelerin siyasi ve askeri amaçlarına hizmet ettiğini belirten Akar, Türk yetkililerinin 2016’daki darbe girişiminde Abu Dabi Veliaht Prensi Muhammed Muhammed Zayed'in rolü olup olmadığını araştırmaya başlamasıyla iki ülke ilişkilerinin bozulduğunu kaydetti.

Bakan Akar, “BAE, Suudi Arabistan, Mısır, Rusya ve Fransa desteklerini durdurmazlarsa Hafter istikrarı bozmaya devam edecek. Bu ülkeler Hafter’i engellemeli ve Sirte ile el-Juffra sorununu çözmelidir” diye konuştu.

Hafter'i askeri olarak destekleyen Mısır, geçen ay Sirte ve Juffra'nın ele geçirilmemesi gereken kırmızı bir çizgi olduğunu ve gerekirse askeri müdahalede bulunacağı tehditinde bulundu.

Mısır'ın Libya hakkındaki açıklamalarını yeniden gözden geçirmesi gerektiğini söyleyen Akar, “Mısır’a Libya’da barışa hizmet etmeyen, daha çok savaşı körükleyen ifadelerden kaçınmasını öneriyorum” dedi. 

Sarraf liderliğindeki Ulusal Mutabakat hükümeti (GNA), Türkiye’nin desteğiyle Libya'da stratejik el-Watiya hava üssünün ele geçirilmesi de dahil olmak üzere Hafter’e karşı bir dizi zafer kazandı. Hafter’in, Trablus'u GNA'dan ele geçirmek için 14 ay süren ablukası bu yılın başlarında Türkiye'nin desteğiyle geri püskürtüldü.

Yorumlar (0)
15°
açık