Alexander Fomin: "Rusya'nın tatbikatlarının Azerbaycan-Ermeni çatışmasıyla bir ilgisi yok"

Alexander Fomin: "Rusya'nın tatbikatlarının Azerbaycan-Ermeni çatışmasıyla bir ilgisi yok"

Açıklama Rusya Savunma Bakan Yardımcısı Alexander Fomin'den geldi.

Fomin, son günlerde artan Rus ordusunun mevcut faaliyetlerinin "Kafkasya 2020" tatbikatlarına hazırlanmayı amaçladığını söyledi.

"Bu teftiş faaliyetleri planlı bir şekilde yürütülmekte olan işlerdir. Kafkasya 2020 stratejik komuta personeli eğitimi hazırlığında önemli bir aşamadır. Ermenistan-Azerbaycan çatışmalarına yönelik bir hazırlığımız yoktur." 

Fomin ayrıca Rusya Savunma Bakanı Sergei Shoigu ve Azerbaycan Savunma Bakanı Zakir Hasanov ile birer telefon görüşmesi yaptığını açıkladı. 

Ermenistan'dan açıklamalar

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Ermeni tarafının Azerbaycan sınırında ateşkese uyulmasıyla ilgili güvenli bir uluslararası izleme sisteminin oluşturulmasından yana olduğunu belirtti.

Ermenistan Savunma Bakanlığı'ndan üst düzey yetkililerle bir araya gelen Paşinyan, Azerbaycan sınırında ateşkese uyulması ile ilgili güvenli bir uluslararası izleme sisteminin oluşturulmasından yana olduğunu açıkladı.

Paşinyan, "Pozisyonumuz değişmedi. Nihayet hepimiz, ateşkes ihlalleri konusunda sürekli olarak yapılan açıklamalar döngüsünden çıkmalıyız ve ateşkese uyulmasıyla ilgili güvenli bir uluslararası izleme sistemi oluşturulmalı” diye konuştu.

Karabağ çözümü konusunda Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Minsk Grubu eş başkanlığı çerçevesinde yürütülen müzakere sürecinin devam etmesi gerektiğini vurgulayan Paşinyan, 'Azerbaycan’ın nihayet yapıcı bir pozisyon alması gerektiğini' ifade etti.

'Ermenistan Silahlı Kuvvetleri, son derece yüksek düzeyde savaşa hazır olduklarını gösterdi'
Ermenistan-Azerbaycan sınırında geçen hafta başlayan gerilimi yorumlayan Paşinyan, Bakü'nün amacının 'beklenmedik bir saldırı ile Azerbaycan ordusunun yenilmezlik mitini somutlaştırmak, askeri başarı ile Ermeni tarafının ahlaki ve psikolojik durumunu ezmek ve ardından Karabağ’a saldırmak’ olduğunu söyledi ve ekledi: "Ancak Ermenistan Silahlı Kuvvetleri, son derece yüksek düzeyde savaşa hazır olduklarını gösterdi."


AZERBAYCAN TÜRKÇESİYLE

Aleksandr Fomin: “Rusiyanın təlimlərinin Azərbaycan-Ermənistan münaqişəsi ilə bağlılığı yoxdur”


“Rusiyanın keçirdiyi təlimlərin Azərbaycan-Ermənistan münaqişəsi ilə heç bir bağlılığı yoxdur”.

Bu sözləri TASS agentliyinə açıqlamasında Rusiya müdafiə nazirinin müavini Aleksandr Fomin deyib. 

O bildirib ki, Rusiya ordusunun hazırkı fəaliyyəti “Qafqaz-2020” təlimlərinə hazırlıq məqsədi daşıyır:

“Bu yoxlama fəaliyyətləri planlı şəkildə həyata keçirilir və “Qafqaz-2020” strateji komanda-qərargah təliminə hazırlıqda mühüm mərhələdir”.

Yorumlar (0)
21°
parçalı az bulutlu