Amerika da Akdeniz'de Rumların tarafını tuttu

Amerika da Akdeniz'de Rumların tarafını tuttu

ABD'li yetkili Hale, Doğu Akdeniz'deki doğal gaz arama ve sondaj faaliyetlerinde Kıbrıs Rum Kesimi ile işbirliğini geliştirmek istedikleri belirtti.


ABD Dışişleri Bakanlığı üst düzey yetkililerinden Siyasi İşler Müsteşarı David Hale, AB üyesi Kıbrıs Rum Cumhuriyeti ile Doğu Akdeniz'deki doğal gaz arama çalışmalarında işbirliğini geliştirmek istediklerini söyledi.


Lübnan temaslarının ardından Güney Kıbrıs'taki Larnaka havaalanında Güney Kıbrıs Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis ile görüşen Hale, Doğu Akdeniz'in stratejik açıdan büyük önem taşıdığına dikkat çekerek Kıbrıs'ın kendi karasuları ve münhasır ekonomik bölgesinde (MEB) keşfedilen hidrokarbon kaynaklarını sondaj ve kullanım hakkını desteklediklerini kaydetti. Tepkileri önlemek amacıyla Türklere de değinen Hale, bu doğal kaynakların Kıbrıslı Rumlar ve Kıbrıslı Türkler arasında adil bir şekilde paylaşılması gerektiğini sözlerine ekledi.

Güney Kıbrıs'taki ABD Büyükelçiliğinden görüşme ile ilgili yapılan açıklamada "hidrokarbon çalışmalarının tüm Akdeniz'de ekonomik refah ve sürdürülebilir enerji güvenliğini sağlama amacı taşıyacağına" dikkat çekildi.

Hale'in Kıbrıs ile ABD arasında başta terörizmle mücadele, deniz ve sınır güvenliği, insan kaçakçılığıyla mücadele olmak üzere güvenlik alanındaki işbirliğinin geliştirilmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdiği açıklandı. Hale ayrıca Ada'da BM Güvenlik Konseyi kararları temelinde yeniden birleşmeyi sağlama amaçlı görüşmelerin yeniden başlatılmasını desteklediklerini de söyledi.

AB ZATEN TÜRK KARŞITI


Türkiye ile Yunanistan arasında Doğu Akdeniz'de gerginlik sürerken, Avrupa Birliği (AB) Türkiye'nin Yavuz sondaj gemisi için yeni Navtex ilan etmesine tepki göstererek, Türk hükümetine Doğu Akdeniz'de doğal gaz arama faaliyetlerine "derhal" son vermesi çağrısında bulundu.

Borrell, açıklamasında Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki doğal gaz arama faaliyetlerine işaret ederek, "Türk yetkililere bu faaliyetlere derhal son vermeleri ve Avrupa Birliği ile kapsamlı bir diyaloğa tam ve iyi niyetle katılma çağrısında bulunuyorum" ifadesini kullandı. Bunun istikrar ve kalıcı bir çözüm için tek yol olduğunu belirten Borrell, Ankara'nın son açıklamalarının "ne yazık ki Doğu Akdeniz'deki gerilimi ve belirsizliği artırdığına" dikkat çekti.

Yorumlar (0)
16°
açık