Amerika, Uygur Türkleri yasa tasarısını onaylandı

Amerika, Uygur Türkleri yasa tasarısını onaylandı

Amerika, Uygur Türkleri yasa tasarısını onaylandı.

Amerikan Temsilciler Meclisi, Uygur Türklerine yönelik baskı politikalarından dolayı Çinli yetkililere yaptırım uygulanmasını öngören yasa tasarısını çoğunluk kararıyla onayladı.

Oy çokluğu ile...


Daha önce Senato'da onaylanan ve bugün de Temsilciler Meclisi'nde oylanan tasarı, oy çokluğu ile kabul edildi.

Yaptırım

Tasarıda, Uygur Türkleri'ine ve diğer Müslüman azınlıklara uygulanan baskılardan, gizli ve açık şiddetten sorumlu olan birçok Çinli yetkiliye yaptırım uygulanması çağrısı yapılıyor. 

Bu yaptırımlardan hangi kurum ve kişilerin etkileneceği henüz belirtilmedi ancak enerji ve ticaret sektörlerine yönelik yaptırımların uygulanması muhtemel görünüyor.

Ayrıca, ABD Dışişleri Bakanlığının bölgedeki insan hakları ihlalleri için bir rapor hazırlaması  ve meclisi bilgilendirmesi talep ediliyor.

Tasarı, son imza için Başkan Trump'ın onayına sunuldu. Trump'ın da imzalamasıyla birlikte tasarı resmi olarak yasalaşmış olacak.

Savaşa hazırlık

Bu arada Çin Devlet Başkanı Şi, askeri yetkililerin de hazır bulunduğu ve Çin'in en üst yasama organı olan Ulusal Halk Kongresi'nin yıllık toplantısının oturum aralarında yaptığı açıklamada, koronavirüsle mücadeledeki performansından ötürü orduya teşekkür etti.

Ancak salgının kontrol edilmesi faaliyetlerinin artık normale döndüğünü belirten Çin lideri orduya hitaben, "Eğitime ve savaşa hazırlanmanın yollarını keşfetmek, araştırmak gerekiyor çünkü salgını kontrol altına alma çabaları normale döndü" dedi Ayrıca Şi, "Saldırı, muharebe hazırlıklarını hızlandırmak, fiili askeri eğitimi esnek bir şekilde yürütmek ve ordumuzun görevlerini yerine getirme kabiliyetini geliştirmek gerekiyor" ifadelerini kullandı.


مۇھاجىرەتتىكى ئۇيغۇرلار تەقەززالىق ئىچىدە كۈتۈۋاتقان «2020-يىللىق ئۇيغۇر كىشىلىك ھوقۇق سىياسىتى قانۇن لايىھەسى» يېقىندا ئامېرىكا كېڭەش پالاتاسىدا تولۇق ئاۋاز بىلەن ماقۇللۇقتىن ئۆتكەندىن كېيىن، ئاۋام پالاتاسىنىڭ ئاۋازغا قويۇشىغا يوللاپ بېرىلگەنىدى. 27-ماي كۈنى چۈشتىن بۇرۇن مەزكۇر قانۇن لايىھەسىنى مۇھاكىمە قىلىش يىغىنى ئامېرىكا ئاۋام پالاتاسىدا ئۆتكۈزۈلدى.


UYGUR SİTESİNDEN EK AÇIKLAMA

Başkan Trump’ın açıklamaları ana başlıklar halinde aşağıdaki gibidir.


1. Çin, Wuhan’dan yayılan Çinvirüsünü Gizlemeştir : Wuhan-Pekin, Wuhan ve diğer Çin şehirleri arasındaki trafiği durdurduktan sonra bile, virüsü dünyaya yaymak için Wuhan’dan Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa ve diğer ülkelere hava aktarmamıştır.

Wuhan virüsü nedeniyle Amerika Birleşik Devletleri’nde 100.000’den fazla insan öldü. Wuhan virüsü, Amerika Birleşik Devletleri ve dünyaya zarar verdi. Bu muhasebeleştirilir.


2. Dünya Sağlık Örgütü Çin kontrolünde olduğu için Çinvirüsü konusunda dünyalyı zamanında uyarmamıştır :Kendini düzeltmek için reform yapmadı. ABD, Dünya Sağlık Örgütü ile bağlarını kesti. Yılda 400 milyon dolar ödemeyi durduracak. Para hala bağımsız olarak tüm dünyada sağlık hizmetlerine harcanacak.


3. ABD’yi ulusal güvenliğe tehdit olarak gören Çin vatandaşlarına vize verilmeyecektir: Vizesi olanların vizelerini iptal eder.


Hong Kong, Çin’in geleceğinin umuduydu. 1984 yılında İngiltere ile yapılan bir anlaşma. Sistemi 50 yıl değiştirmeyeceğine söz verdi. 50. yıl dönümünden önce 27 yıl daha var. Ancak Çin Komünist Partisi’nin birçok uluslararası vaadini yerine getirmediği gibi, Hong Kong ile ilgili vaatlerini yerine getirmedi.

Şimdi Hong Kong “bir ülke, iki sistem kaldırıldı ve bir ülke bir sisteme dönüştü. Hong Kong, Çin’deki diğer şehirlerden farklı değil. Bu nedenle, Hong Kong’un özel bölgesel ticaret ve finansal imtiyazları iptal edilecektir. Vergi sistemi, Çin vergi sistemi ile aynı şekilde yükseltilecektir.

Hong Kong’da Çin’e satılması yasaklanan teknoloji ve stratejik malların satışı da yasaklanacak. Hong Kong halkını baskı altında tutmakta olan Çinli ve Hong Kong yetkilileri buna göre cezalandırılacak.
Trump ayrıca, Çin’in uzun yıllardır sadece Amerika Birleşik Devletleri’nden fayda sağlamadığını, aynı zamanda ABD’nin askeri, endüstriyel ve teknolojik sırlarını çeşitli şekillerde çaldığını ve ABD’nin Amerika Birleşik Devletleri’nden çok fazla fayda sağlamasına rağmen ABD’yi işinde destekleyecek kadar çok şey yapmadığını söyledi. Eşit muameleyi zorlamak için gerekli tüm önlemleri alacağını söyledi.

Maalesef Başkan Trump Uygurlar hakkında tek bir şey söylemedi. Bildirildiğine göre, basın konferansının saat 14: 00’de başlayacağı duyuruldu, ancak Trump yaklaşık bir saat gecikti. Bunun nedeni, bugün söylenecek ve söylenmeyecek konular üzerinde tartışmalar olabilir. Doğu Türkistan ve Uygur meselesinin bir gün daha ayrı ilan edilmesi bekleniyor.

Maalesef Başkan Trump Uygurlar hakkında tek bir şey söylemedi. Bildirildiğine göre, basın konferansının saat 14: 00’de başlayacağı duyuruldu, ancak Trump yaklaşık bir saat gecikti. Bunun nedeni, bugün söylenecek ve söylenmeyecek konular üzerinde tartışmalar olabilir. Doğu Türkistan ve Uygur meselesinin bir gün daha ayrı ilan edilmesi bekleniyor.

Yorumlar (0)
parçalı bulutlu