Amerikan gemisine Bizans ve Yunan bayrağı asan gemiler eşlik etti

Amerikan gemisine Bizans ve Yunan bayrağı asan gemiler eşlik etti!

ABD ordusunda askeri teçhizat taşıyan ABD bayraklı ARC Endurance adlı gemi Yunanistan’ın Dedeağaç Limanı’na yanaştı. ABD gemisine eşlik eden römorkerlerde Yunan ve Bizans bayraklarının yer alması büyük tepki çekti. 

Türkiye ile Yunanistan arasındaki gerginlik sürerken Yunanistan'dan skandal bir hamle geldi. Yunanistan’ın Dedeağaç Limanı’na yanaşan ABD bayraklı ARC Endurance adlı gemiye eşlik eden romörkörlerde Bizans bayrağı dalgalandığı görüldü. Sosyal medyada paylaşılan görüntüler büyük tepki çekti.

TÜRKİYE'YE MESAJ!

EHA medyanın haberine göre ABD Donanması, Türkiye sınırına 60 kilometre uzaklıktaki Yunanistan'ın Dedeağaç kentinde askeri varlığını artırmaya devam ediyor. Göz göre göre yapılan bu meydan okuma ülkemizin ne denli büyük bir kuşatma altında olduğunu gösteriyor.

ARC Endurance adlı yük gemisinin Yunanistan’ın Dedeağaç limanına yanaşması ABD Donanması’nın resmi Twitter hesabında paylaşıldı.

İşte o paylaşım:

***

Bazı basın organlarında söylendiği gibi Bizans ve Yunan bayrakları Endurance adlı gemide değil, gemiye eşlik eden Yunan römorkunda asılı.  
21 Temmuz 2020 tarihinde ABD’ye ait bir kargo gemisi olan ARC Endurance, Yunanistan’ın Dedeğaç kentinde bulunan ABD ordusuna askeri malzemeleri ulaştırmak için demirledi. 

***

"Adalar Denizi” Adlandırması


Ege Denizi’nin Türkler tarafından kullanılan tarihi adı Adalar Denizi’dir. Bu görüşü destekler nitelikte çok sayıda yazılı tarihi belge bulunmaktadır. Türkler 1081 yılında Ege Denizi ile ilk karşılaştıklarında bu denize üzerindeki adaların çokluğundan dolayı “Adalar Denizi” adını vermişlerdir. Bölgede hüküm süren Aydınoğulları Beyliği ve Osmanlı kaynaklarında, hep “Adalar Denizi” olarak geçmektedir.

Piri Reis, 1519 yılında yazmış olduğu “Kitab-ı Bahriye” adlı eserinde, “Şunu bilmek gerektir ki, adalar arası denen yere “Erso Peloga” derler. Biz buradaki adaları münasip olduğu şekilde anlattık” demekte ve bu adalar arasındaki tüm adaları ayrıntılı bir şekilde anlatmaktadır.

Katip Çelebi, 1656 yılında yazmış olduğu “Tuhfetü’l-Kibar Fi Esfari’l Bihar” adlı eserinde; “Boğazdan dışarı Rumeli kıyıları Ece Ovası, Kavala, Ayanoroz, Lonkoz, Kesendire, Selanik Körfezi, Koloz ve İstin Körfezleri, Eğriboz, Atina ve Mora’dan Anadolu ve Menekşe Burnu ki Anadolu’dan Tekir Burnu nice ise Rumeli’nde bu da öyle bir köşe ve geçit yeridir. Karadan denize girip Girit Adası'nın doğu batı uçları ve öteki Akdeniz adalarının çoğu bu ortada bulunmaktadır. Bundan dolayı bu ortalığa “Adalar Arası derler” diye yazmaktadır.

Yorumlar (0)
16°
açık