Ayasofya Cuma Namazı İle Açıldı

AYASOFYA CUMA NAMAZI İLE AÇILDI

Tarihi açılış töreni ve Cuma Namazı'na Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Meclis Başkanı Mustafa Şentop, MHP Lideri Devlet Bahçeli, Cumhurbaşkanı Fuat Oktay’ın yanı sıra dünyanın farklı ülkelerinden ve yurdun dört bir yanından vatandaşlar katıldı. 

Sabah 10.00'da sela ve tekbirlerle başlan programda, Kur'an-ı Kerim okundu.

BAKAN KOCA’DAN UYARI

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca salgın boyunca toplanacak en büyük kalabalığın Ayasofya'da olacağını belirtirken corona virüsü ve mesafe uyarısında bulundu.

YUNAN BAŞPSİKOPOSU YAS İLAN ETTİ

Yunanistan'da, Ayasofya'nın camiye dönüştürülmesini protesto etmek için, ülke genelindeki kiliselerde öğlen vakti çanların çalınacağı ve bayrakların yarıya indirileceği belirtildi.

AFP’nin haberine göre, Yunan Kilisesi Başpsikoposu Leronimos, Ayasofya'nın camiye dönüştürülmesini "dine aykırı bir kirletme" diye tanımladı.

İBB ÇAY VE SİMİT İKRAMI YAPIYOR

Çatladıkapı girişinden gelen vatandaşlar ise burada kurulan çadırda görevlilerce karşılanıyor. Görevliler, ellerine dezenfektan sıktıktan sonra vatandaşlara maske ve tek kullanımlık seccade veriyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesinin mobil büfesinden de vatandaşlara çay ve simit ikramı yapılıyor.

“TRUMP TÜRKİYE'DEKİ AZINLIKLAR İÇİN ENDİŞELİ”

Görüşmede Ayasofya’nın ibadete açılmasından dolayı duyduğu rahatsızlığı ifade ettiği belirtilen Trump’ın ayrıca Türkiye'deki azınlıkların dini özgürlüklerinin korunması konusundaki endişesini de dile getirdiği söylendi.

AYASOFYA CAMİ SABAHA KADAR AÇIK OLACAK

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Ayafosya Cami’nin sabaha kadar açık olacağını da sözlerine ekledi.

Yorumlar (0)
15°
açık