Beyrut Patlaması Hangi Devletlerin Oyunu?

Beyrut Patlaması Hangi Devletlerin Oyunu?

Özet: Beyrut'taki korkunç patlamanın ardından Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu bir açıklama yaptı. Çavuşoğlu, "5'i hafif 6 Türk vatandaşı yaralandı" dedi. Lübnan'da yaklaşık 100 insanın yaşamını yitirdiği ve 4 bin insanın yaralandığı patlama ile dün akşam yapılan açıklamada 2 Türk vatandaşının yaralandığı duyurulmuştu.


Prof. Dr. Mehmet YUVA

Beyrut limanında patlayan amonyak ihtiva eden deponun patlaması sonucu an itibariyle onlarca insan öldü... 3 bin insan yaralandı. Yüzlerce ev ve iş yeri tahrip oldu. Liman çöktü. 

***

Söz konusu Lübnan- Beyrut olunca her olayın içinde Hizbullah, İsrail, İran, Suriye, Fransa, ABD, İngiltere, Rusya, Suudi Arabistan , Birleşik Arap emirlikleri  Mısır, Almanya, Çin, Türkiye ve daha nice devlet ve istihbaratın olmaması düşünülemez... Beyrut faciası için üç olasılık ve senaryo aklımıza gelmektedir:


1- Facianın arkasında İsrail veya mahalli taşeronları olabilir. Lübnan ciddi bir ekonomik kriz içinde. Bankalara yönelik abluka var. Para almak göndermek, bankalar üzerinden ticaret yapmak mümkün değil. Ya Hizbullah'tan kurtulun, onu izole edin, ona karşı harekete geçin ya da açlık ve yoksulluk belası yakanızdan düşmez tehdidi var.

Sonuç alınmayınca amonyak deposu patlatıldı ve Beyrut'a cehennemi yaşattılar. Ardından topyekun Hizbullah'a karşı saldırıya geçtiler. Deponun  Hizbullah'ın silah mahzeni olduğunu, amonyak ve nitrik asidin Hizbullah tarafından terör amaçlı saklandığını, İsrail'in bunu bildiğini ve mekanı imha ettiğini, Hizbullah yüzünden Beyrut"un bedel ödediğini propaganda etmeye başladılar.

Hizbullah'ı koruduğunuz ve var ettiğiniz sürece rahat gününüz olmayacak mesajı var. Lakin bu eylem ve progandalar Hizbullah'ın sahip olduğu blok desteği azaltmaz. Ancak bir iç kavgayı derinleştirebilir ve Hizbullah karşıtı geleneksel mezhep savaşını tetikleyebilir. Bu olursa zaten İsrail amacını hasıl etmiş olur. 

2- Depoda amonyak nitrik asit ve üre gübre amaçlı bulunmuş olabilir. Bir kaza veya kumpas sonucu çıkan yangın sonucu patlamış olabilir. Kaza siyasi hedefler için suiistimal edilebilir. Bu olasılık Hizbullah'a karşı Lübnan muhalefetini harekete geçirse de arzuladıkları amacı elde etmeleri mümkün değildir...

Zira  Lübnan toplumundaki ayrışma ve kamplaşmada en güçlü siyasi askeri blok Hizbullah'a aittir. Bu olay ancak Hizbullah'ı yıpratma, yorma ve iç sorunlarla uğraşma ortamı yaratır. Bu da İsrail'in çıkarına hizmet eder.

3- Zayıf  bir ihtimal:

Hizbullah patlatmış olabilir...

İsrail’i suçlar...

Devletin veya özel bir şirketin malı olan resmi kayıtlı bir depoya füze saldırısı veya taşeron örgütlerini kullanarak terör suçu işlediğini propaganda eder... Ve İsrail’e  Fillistin örgütleriyle topyekun savaş başlatır...İsrail’in arzusu olan Lübnan’da  bir iç savaş senaryosunu İsrail’e karşı bir savaşa dönüştürmek isteyebilir.

Zira  Lübnan cenderesi ve krizinden çıkmak için büyük bir savaşa ihtiyaç var.

Bakalım bu kirli oyunda kartlar nasıl dağıtılacak. 

Yorumlar (0)
17°
parçalı bulutlu