BOŞA BENZİN YAKMAYIN, DÜN YUNAN CUMHURBAŞKANI'NIN ÜSTÜNDEN UÇACAKTINIZ!

BOŞA BENZİN YAKMAYIN, DÜN YUNAN CUMHURBAŞKANI'NIN ÜSTÜNDEN UÇACAKTINIZ!

Yunanistan :
Yunan Kathimerini: "Dünkü Cumhurbaşkanı ziyaret sonrası Türk F-16 savaş uçakları Eşek ve Bulamaç adaları üzerinde alçak uçuş gerçekleştiriyor."

Yunan basının önemli haber sitelerinden Kathimeri'nin Yunanistan Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan açıklamayı aktardığı habere göre; Yunan Cumhurbaşkanının provokatif ziyaretinden bir gün sonra Türk F-16'ları havalandı. Yunanistan Genelkurmay Başkanlığı, iki Türk F-16'sının saat 10:41 ve 10:44'te Eşek ve Bulamac Adaları üzerinde alçak uçuş yaptığını belirtti. 

TÜRK İHA'LARI DA HAVALANDI

Türk İHA'ları da bölgede uçuş gerçekleştirdi. Hava trafiğini anbean takip eden radar sitelerinde yer alan görüntülerde, İHA'ların keşif ve karakol görevi yaptığı belirlendi.

EŞEK ADASI YUNAN İŞGALİ ALTINDA

Eşek ve Bulamac adaları bugüne kadar herhangi bir anlaşma ile Yunanistan'a devredilmedi. Lozan Antlaşması taraflarından İngiltere'nin 1943'te yayınladığı ve Paris Antlaşması'na taraf olan ABD'nin 1951 yılında yayınladığı haritalarda Eşek Adası, 12 Ada deniz sınırları dışında Türkiye toprağı olarak gösterilmişti. Ada, 16 yıldır Yunanistan işgali altında ve adada konuşlu Yunan kara, deniz ve hava üslerinde yüzlerce silahlı asker görev yapıyor.

NE OLMUŞTU?

Yunan Cumhurbaşkanı: "Eşek adası bizimdir, sahip çıkacağız!"


Yunanistan, Ege Adaları’nda üzerinden yeni bir tahrike daha imza attı. Yunanistan Cumhurbaşkanı Katerina Sakellaropulu, Aydın iline bağlı Eşek Adası’nı ziyaret etti. Sakellaropoulou, “Tarihin derinliklerindeki bu ada, Yunanistan’ın ayrılmaz bir parçasıdır. Burada olmak benim görevim. Buraya sahip çıkacağız” ifadelerinde bulundu.


Sakellaropulu’nun ziyaretinin 4 saat süreceği ve adada yer alan Ulusal Hapishane, okul ve belediye başkanlığına ziyarette bulunacağı ifade edildi.

1932 Lozan Antlaşması taraflarından İngiltere’nin 1943’te yayınladığı ve 1947 Paris Antlaşması’na taraf olan ABD’nin 1951 yılında yayınladığı haritalarda, Eşek Adası’nın 12 Ada deniz sınırları dışında Türkiye toprağı olarak gösterilmişti. Ada, 16 yıldır Yunanistan işgali altında ve adada konuşlu Yunan kara, deniz ve hava üslerinde yüzlerce silahlı Yunan askeri görev yapıyor.

Yunan Cumhurbaşkanı Katerina Sakellaropulu’nun Aydın ilimize bağlı Eşek adasındaki demeci:

“Adanın fahri vatandaşı olma onuruna eriştiğim için teşekkür ederim. Tarihin derinliklerindeki bu ada, Yunanistan’ın ayrılmaz bir parçasıdır. Burada olmak benim görevim. Buraya sahip çıkacağız. Yunanistan uzun zamandır Türkiye ile iyi komşuluk ilişkileri ve iş birliği arayışındadır. İki halkın barış içinde bir arada yaşamasına ve iş birliğine yatırım yapmaktadır. Ancak, egemenlik haklarından vazgeçmeye veya ulusal topraklar üzerindeki anlaşmazlıkları kabul etmeye hazır değildir."

ANI DEFTERİNDE TAHRİK EDİCİ İFADELER

TELE1'de yer alan habere göre Yunanistan Cumhurbaşkanı Sakellaropulu’nun, Eşek Adası’nda bulunan anı defterine şu satırları yazması bekleniyor:

“Adanın fahri vatandaşı olma onuruna eriştiğim için teşekkür ederim. Tarihin derinliklerindeki bu ada, Yunanistan’ın ayrılmaz bir parçasıdır. Burada olmak benim görevim. Buraya sahip çıkacağız. Yunanistan uzun zamandır Türkiye ile iyi komşuluk ilişkileri ve iş birliği arayışındadır. İki halkın barış içinde bir arada yaşamasına ve iş birliğine yatırım yapmaktadır. Ancak, egemenlik haklarından vazgeçmeye veya ulusal topraklar üzerindeki anlaşmazlıkları kabul etmeye hazır değildir. Güneydoğu Avrupa ve Doğu Akdeniz’de barış, güvenlik ve istikrarın sağlanması, ulusal stratejimizin temel direğidir.”

Öte yandan aynı konuyla ilgili güvenlik uzmanı Abdullah Ağar da tepki gösterdi.

Ağar sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Resmen ateşle oynuyorlar. Kurnazca tahrik ediyorlar. Yunan Cumhurbaşkanı bugün Eşek Adasını ziyaret ederek yaptığı iş, bir uluslararası hukuk ihlalidir. Eşek Adası EGAYDAAK’tır. Yani ‘Egemenliği Antlaşmalarla Yunanistan'a Devredilmemiş Ada, Adacık ve Kayalıklar’ statüsündedir” ifadelerini kullandı.

Ağar devamında şunları söyledi:

“Yunan Cumhurbaşkanı'nın bugün eşek Adası'na yaptığı ziyarette; ‘Bugün bu uç bölgede bulunmaktan gurur duyuyorum. Burası sadece bizim değil AB'nin sınırlarının da savunulduğu bir noktadır… Yunanistan her zaman iyi komşuluk ilişkileri istemektedir ve iki halkın birlikte yaşamasına inanmaktadır, bununla beraber egemenlik hatlarımızdan asla taviz vermeyiz. Yunanistan'ın dış politikasının temeli bölgede barışın hüküm sürmesi, Balkanlar ve Doğu Akdeniz'de istikrarın olmasıdır’ diyor. (Yunan resmi haber ajansından) İyi komşuluk, barış, istikrar, birlikte yaşam diyerek, iyi komşuluğu, barış, istikrar ve birlikte yaşamı katlediyorlar. Türkiye’yi bilinçli bir şekilde ve kurnazca tahrik etmeye kalkıyorlar. İyi de burası sizin egemenlik hattınız değil ki? Aynı Kıbrıs ve Doğu Akdeniz’de yaptığınızı yapıyorsunuz. Türkiye, Türkler bunu unutmaz! Ve gereğini yapar. Yani: ‘Eşek’ adası ziyareti! Aynen anladığınız gibi…”


Yorumlar (0)
parçalı bulutlu