Çin Büyükelçiliği: "Doğu Türkistan Çin toprağıdır."

Çin Büyükelçiliği: "Doğu Türkistan Çin toprağıdır."

Çin Halk Cumhuriyeti, elçilikleri vasıtasıyla neredeyse her yıl kuruluş yıl dönümünü Çırağan Sarayı’nda organize edilen bir resepsiyonla kutluyor. Bu etkinliğe Türk siyasetinden de birçok önemli sima katılım sağlayarak dostluk mesajları veriyor.

Çin'in Ankara Büyükelçiliği geçtiğimiz yıllarda bu broşürü utanmadan davetlilere dağıtmış ancak kimse okuyup tepki bile göstermemiş. Bu metinlerin 2-3 yıldır aynen dağıtıldığı iddialar arasında bulunuyor.

Söz konusu broşür “Terörizm ve Aşırılıkla Mücadele ve Xinjiang’da İnsan Haklarının Korunması” başlığını taşıyor.

Söz konusu resepsiyonlarda dağıtılan bir broşür ise, sosyal medyada hızla yayıldı. İsa Yusuf Alptekin Vakfı Başkanı ve İstanbul Üniversitesi Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü Öğretim Üyesi Ömer Kul, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı bir paylaşımla, Çin’in Türkiye’de dağıttığı 42 sayfalık broşürü gündeme getirdi.

Bütün dünyanın gözleri önünde uluslararası hukuku ve insan haklarını çiğneyen Çin’in büyükelçiliğince hazırlanıp dağıtılan manipülatif metinde Doğu Türkistan’ın Çin’in ayrılmaz bir parçası olduğu, Uygurların da Türk kökenli olmadığı gibi tarihi gerçekleri reddeden ifadeler yer alıyor.

Bunların yanı sıra broşürde Uygurların tarihte Türk baskısıyla karşılaştığı, İslam dininin Uygurlara Karahanlı tarafından dayatılmış bir inanç olduğu gibi milli ve dini hakaretler de geçiyor.

Çırağan’da milletvekilleri, bürokratlar, STK’lar, gazeteciler ve akademisyenlerin de bulunduğu resepsiyonda dağıtılan, Uygurlar Türk değil diyen, Doğu Türkistan’ın tarihte de Çin vatanı olduğunu iddia eden, broşürlere bir tek itiraz eden oldu mu acaba?

Ömer Kul: 

Bu broşürü davetlilerin herhangi birinin okuduğunu düşünmüyorum çünki okunmuş olsa baştan sona İslam dinini aşağılama ve Türklüğü yok sayma üzerine bina edilen bu propaganda broşürüne en azından tarih bilgisi olanlar itiraz eder, aralarından biri “bu olsa olsa Müslüman mahallesinde salyangoz satmaktır, bu ne cüret” derdi.

Yorumlar (1)
Salih TURGAY 2 hafta önce
ÇİNLİLER TÜRKLERLE ON ALTİ YUZ YİL BİRARADA YAŞAMIŞTIR..Çin'deki 65 adet piramit açıldığı zaman Çin tarihi yeniden yazılacak tir
22°
açık