Çin, Uygur Türkleri konusunda ABD'yi tehdit etti!

Çin, Uygur Türkleri konusunda ABD'yi tehdit etti!

ÇİN ABD'Yİ UYGUR TÜRKLERİ KONUSUNDA TEHDİT ETTİ

Çin Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, ABD Başkanı Donald Trump'ın Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ndeki Uygurlara yönelik baskı politikaları iddiasıyla Çinli yetkililere yaptırım uygulanmasını öngören yasa tasarısını onaylamasına sert tepki gösterildi.

Sincan'ın Çin'in iç meselesi olduğu ve dış müdaheleye izin verilmeyeceği vurgulanan açıklamada, ''ABD’ye bir kez daha hatalarını acil olarak düzeltme ve Çin iç meselelerine müdahale amacı taşıyan ilgili tasarıdan vazgeçmesi çağrısı yapıyoruz. Aksi halde Çin buna kararlı bir şekilde direnecektir ve bu durumdan doğacak tüm sonuçlara ABD katlanmakla yükümlüdür" ifadeleri kullanıldı.

Kötü niyetli saldırı

Sputnik’in haberine göre; açıklamada ayrıca, söz konusu tasarıyla Çin'in Sincan politikasına “kötü niyetle saldırı” yapıldığı belirtilerek, Çin'in içişlerine büyük ölçüde müdahalenin yanı sıra uluslararası hukuk ve uluslararası ilişkilerin temel normlarının da bariz bir şekilde çiğnendiği savunuldu.

NE OLMUŞTU?

Trump “Uygur İnsan Hakları Politikası Yasasını” imzaladı. Bu yasa Çin'i insan hakları ihlalleri konusunda oldukça kızdırdı ve kaygılandırdı.

İki ülke arasındaki ekonomik ve siyasal yarış, Uygur Türkleri üzerinden giderek büyüyor. Dileğimiz Türk soydaşlarımızın arada ezilmemesi, insanca ve özgürce yaşamasıdır...

TDH TÜRK HABER 

Yorumlar (3)
Ayhan 6 ay önce
Olan uygurlara oluyor!
Arda 6 ay önce
Canan Hanım haklısınız.
Canan Toprak 6 ay önce
ABD Irak'ta Suriye'de Türkleri darmadağın ettiği gibi orada da aynısını yapacaktır .
parçalı az bulutlu