Cumhurbaşkanı Erdoğan:"Türkçemize sahip çıkacağız"

Cumhurbaşkanı Erdoğan:"Türkçemize sahip çıkacağız"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 26 Eylül Türk Dil Bayramı dolayısıyla bir  demeç yayınladı.

Türkçenin, bugün geniş bir coğrafyada farklı lehçe ve ağızlarla kıymetini, zenginliğini ve ayrıcalığını ortaya koyduğunu belirten Erdoğan, Türk milletinin, binlerce yıllık yazılı kültür geçmişini, kesintisiz devlet geleneğini ve alemşümul medeniyet birikimini aynı zamanda Türkçeye borçlu olduğunu ifade etti.

Kültür ve medeniyetin köşe taşı olan dilin, hiç kuşkusuz bir milletin kimliği ve karakterinin en belirleyici unsuru niteliği taşıdığını vurgulayan Erdoğan, dilini kaybeden bir toplumun diğer değerlerini korumasının çok zor olduğunun altını çizdi.

Sayın Erdoğan mesajında "Türkçeye sahip çıkmayı sürdüreceğiz" dedi. Türkçemiz adına çok sevindirici sözler...

BÜYÜK ATATÜRK VE DİL BAYRAMI

"Zengin sözlüğümüzün toplandığı gün, milli varlığımız en kuvvetli bir dal kazanacaktır. Bizim milliyetçiliğimizin esası dil birliğinin korunmasıyla mümkün olacaktır." 
Mustafa Kemal Atatürk (1938)

Türk demek, Türkçe Demektir! Ne mutlu Türk’üm diyene! Atatürk


Türk milletinin dili Türkçedir. Türk dili dünyada en güzel, en zengin ve en kolay olabilecek bir dildir. Onun için her Türk, dilini çok sever ve onu yüceltmek için çalışır. (1929)


Zengin sözlüğümüzün toplandığı gün, milli varlığımız en kuvvetli bir dal kazanacaktır. Bizim milliyetçiliğimizin esası dil birliğinin korunmasıyla mümkün olacaktır. (1938)

 
Türk dili Türk milleti için kutsal bir hazinedir. Çünkü Türk milleti geçirdiği sayısız felaketler içinde ahlakının, geleneklerinin, hatıralarının, çıkarlarının, kısaca bugün kendi milliyetini yapan her şeyin dili sayesinde korunduğunu görüyor. Türk dili Türk milletinin, kalbidir, zihnidir. (1929)


Güzel dilimizi ifade etmek için yeni Türk harflerini kabul ediyoruz. Bizim ahenkli, zengin lisanımız yeni Türk harfleriyle kendini gösterecektir. (1928)
Türk dili zengin, geniş bir dildir. Her kavramı ifade kabiliyeti vardır. Yalnız onun bütün varlıklarını aramak, bulmak, toplamak, onlar üzerinde çalışmak lazımdır. (1930)

Türkçenin Diriliş Hareketi Derneği 

Türkçenin Diriliş Hareketi Derneği, Atatürk'ün emrettiği Türkçe birliği ve Türk birliği için gece gündüz çalışarak Türk dünyasında 30 milyon kişiye ulaşan en büyük sivil toplum koruluşu (STK) olmuştur. Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan, dil bayramı nedeniyle yayınladığı bu güzel mesajla TDH Derneğimizin doğru yolda ilerlediğini göstermiştir. Bu konuda yapılması gereken son derece önemli çalışmalar bulunduğundan, görüşlerimizi kendisiyle yüz yüze görüşerek aktarmak amacındayız.

TDH Derneği olarak Türkçe birliği ve Türk birliği için çalışmayı sürdüreceğiz.

Saygılarımızla.

Yorumlar (0)
24°
açık