Dışişleri Bakanlığından Oruç Reis Açıklaması

Dışişleri Bakanlığından Oruç Reis Açıklaması

ÖNCE SON GELİŞMELERİ ÖZETLEYELİM

BILD-Alman Basını:

"Almanya Başbakanı Merkel, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Yunanistan Başbakanı Miçotakis ile yaptığı telefon görüşmelerinde Türkiye-Yunanistan savaşını durdurdu."

***
Oruç Reis gemimiz hala bölgede. Savaş gemilerimiz korumada. Yunanistan da bugün Navtex ilan etti. 
***
Dışişleri bakanlığımız geri adım atılmayacağını belirtti. Sıcak çatışma olasılığı hala sürüyor.
***
SON DAKİKA

Yunanistan SYRIZA lideri ve eski Başbakan Aleksis Çipras: "Türk donanmasına ait 40'tan fazla savaş gemisi Rodos ve Meis adaları yakınlarına konuşlandı. AB ve ABD'yi bizimle işbirliğine davet ediyoruz."

BAKANLIK AÇIKLAMASI 

Ülkemizin Doğu Akdeniz’de devam eden hidrokarbon faaliyetleri çerçevesinde, Oruç Reis araştırma gemimizin 21 Temmuz 2020 tarihinden itibaren, Doğu Akdeniz’de yeni bir sismik araştırma faaliyetinde bulunacağı ilgili makamlarımızca yayımlanan bir NAVTEX (Denizcilere Duyuru) ile kamuoyuna duyurulmuştur.

Oruç Reis gemimizin araştırma yapacağı deniz alanı, ülkemizin Birleşmiş Milletler’e bildirdiği kıta sahanlığı sınırları ve 2012 yılında Hükümetimizce TPAO’ya verilen ruhsat sahaları içindedir. Sözkonusu sahanın bir bölümünde Barbaros Hayrettin Paşa sismik araştırma gemimiz esasen geçmiş yıllarda faaliyette bulunmuştu.

Hal böyle olmasına rağmen Yunanistan bu araştırma faaliyetimize itiraz ederek, araştırma sahasının kendi kıta sahanlığında olduğunu iddia etmiştir. Yunanistan bu iddiasını başta Meis olmak üzere, kendi ana karasından uzaktaki adalarının varlığına dayandırmaktadır. Yunanistan’ın bu maksimalist kıta sahanlığı iddiası uluslararası hukuka, içtihata ve mahkeme kararlarına aykırıdır.

Yüzölçümü 10 kilometrekare olan, Anadolu’ya 2 km, Yunan ana karasına ise 580 km uzaklıkta olan bir adanın 40.000 kilometrekare genişliğinde kıta sahanlığı alanı yaratması rasyonel ve uluslararası hukuka uygun bir tez değildir. Bu nedenle Yunanistan’ın bu iddialarını reddediyoruz.

Türkiye, bugüne kadar çeşitli vesilelerle her düzeyde dile getirdiği üzere Yunanistan’a diyalog çağrılarını yinelemekle birlikte, uluslararası hukuktan kaynaklanan meşru hak ve çıkarlarını müdafaa etmeye devam edecektir.

Yorumlar (0)
17°
açık