Dolkun İsa: Çin Turkiye'de bazı medya organlarına para veriyor

Dolkun İsa: Çin Turkiye'de bazı medya organlarına para veriyor

İşgalci Çin zulmünden kaçan Uygur Türklerini BM gibi uluslararası kuruluşlarda temsil eden Dünya Uygur Kongresi Başkanı Dolkun İsa KARAR TV’ye konuştu. İsa, Çin’in Doğu Türkistan’daki soykırım politikasını anlattı, ABD’nin Pekin yönetimine yönelik yaptırım kararını ve İslam dünyasındaki sessizliği yorumladı.

Çin’in Doğu Türkistan’da uyguladığı soykırımı örtbas etmek için dünyada ve Türkiye’de medya organları satın alma ya da para vererek yayın yaptırma yolunu tercih ettiğini söyleyen Dolkun İsa “Yılda 15 milyar doları medya ile propaganda yapmak için harcıyor” ifadelerini kullanıyor…

Doğu Türkistan’da Çin yönetiminin takibinden kaçarak Pekin’e yerleşen ancak burada da baskılara dayanamayıp Türkiye’ye gelen İsa’nın hayatı hikayesi ise, on binlerce Uygur Türkü’nün yaşadıklarını adeta özetliyor. 

Türkiye’ye geldikten sonra Çin yönetimi ailesini cezalandırma yolunu seçmiş. 26 yıldır görmediği anne ve babasının kamplarda öldüğünü 1 yıl sonra öğrenmiş. Mezarlarının yerini bile bilmiyor. Kardeşlerinin akıbetinden ise haberi yok.

Dolkun İsa’nın vatanı olarak gördüğü Türkiye’ye girişi ise yasak. 

Yorumlar (1)
Ali Genç 6 ay önce
Türk ırkı Türke yabancı gibi bakmasa bu soy kırımlar olmaz dünya türklüğü kendine gelmesi lazım ama nabalım içimizdeki soyu bozuklar candan önce menfaatı düşünüyorlar ve türklügünü yok ettiriyorlar çıkarları için
parçalı az bulutlu