El kadar Yunanistan bize buğday satıyor!

El kadar Yunanistan bize buğday satıyor!

Dünyanın en çok buğday ithal eden ülkesi haline gelen Türkiye’nin buğday aldığı ülkeler arasında artış şampiyonu Yunanistan oldu. 

Son dönemde dış politikada gergin günler geçirdiğimiz Yunanistan’dan yaptığımız buğday ithalatı 2015’ten bugüne yüzde 632 oranında artış gösterdi.

Toplam tarım arazisi 2.3 milyon hektar olan Yunanistan, 23 milyon hektar tarım arazisi olan Türkiye'ye buğday ihracatını 2015'ten beri her yıl artırıyor. Yunanistan modern tarıma ve kooperatifçiliğe verdiği önemle buğday verimini sürekli yükseltiyor.

Türkiye'nin ise bu stratejik üründe ithalatı katlanıyor. Yunanistan'ın yanı sıra Letonya'dan yapılan buğday ithalatı son 5 yılda % 599.9, Kazakistan'dan yapılan ithalat % 445.9 arttı. Toplamda Türkiye'nin buğday ithalatı 2015'ten beri ikiye katlanarak 2019'da 2.3 milyar dolarla ülkemizi dünyanın en büyük buğday ithalatçısı yaptı.

Şehirler işsiz doldu, köyler boşaldı.

Devlet Planlama Teşkilatı ne iş yapar?

En güçlü silahımız tarımdı, en zayıf yanımız tarım oldu.

Makarna ihracatı arttığı için buğday ithal ediyoruz diyenler var. Bu doğru değil. Türkiye yıllardan beridir makarna ihracatında ilk üçün içindedir ve yıllık ihracatımız 1 milyar dolar civarındadır. Sorun şu: Eskiden gerekli olan buğdayı Türk köylüsü üretiyordu, şimdi buğday ithal ediliyor. Yani Türk köylüsü baypas edilmiş durumda!

Ziraat Mühendisleri Odası`nın (ZMO) 2019 Buğday Raporu`na göre 2002 yılında 1 milyon 97 bin ton buğday ithal eden Türkiye, 2007 yılında 2 milyon 147 bin ton, 2018 yılında ise 5,5 milyon ton buğday ithalatı gerçekleştirdi.

Resmi verilere göre Türkiye 2002-2018 yılları arasında gerçekleştirdiği, 51 milyon 550 bin ton buğday ithalatı için yaklaşık 14 milyar dolar ödeme yaptı.

Denizlerde Yunanistan'a kafa tutamayız tabi!

Baş düşmanımızdan buğday alacak hale gelmişsen denizlerde ona kafa tutamazsın tabi. Boş laflarla günü kurtarmaya çalışmak anlamsız.

YUNANİSTAN UYMUYOR


Emekli Amiral Türker Ertürk ise sosyal medyadan şu açıklamayı yaptı:

Hedef; Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde kurulan Cumhuriyetin 2023’e kadar cenazesini kaldırmaktır!

Emekli Tümamiral Semih Çetin ise, Türkiye’nin Doğu Akdeniz politikaları üzerine şu açıklamayı yaptı:

 “Doğru politikalarla bu noktaya getirilmiş bir uluslararası meselede karşı tarafa koz verdik. Çok net söylüyorum; sonuna kadar haklı olduğu Doğu Akdeniz ve Kıbrıs meselesini savunamayan Türkiye, hiçbir meselesini savunamaz. Silahlı Kuvvetlerimizin caydırıcılığını tartışmalı hale getirmek bu coğrafyada yapılabilecek en büyük hata olur. Lozan’a aykırı olarak silahlandırılan bölgelerde ilk askeri faaliyetin tespit edilmesi ile birlikte çok kuvvetli reaksiyon göstermeliydik. Türkiye bu safhada süreli ültimatom vermiş olsa, Yunanistan’ın faaliyeti durdurması işten bile değildi. Sadece lafta kalan itirazlar, ne yazık ki günümüzde fazla prim yapmıyor. Doğu Akdeniz’deki deniz yetki alanları ile ilgili olarak, Türkiye’ye olması gerekenden 141 bin kilometrekare daha az bir deniz sahasını kabul ettirmeye çalışıyorlar. Bu hırsızlık.” 

Yunanistan Cumhurbaşkanı Katerina Sakellaropulu Eşek Adası'nı ziyaret edince gerilim artmıştı. Adalarımıza asker yığılmasına şu ana kadar Türkiye pek tepki göstermemişti. Doğu Akdeniz'de petrol aramaların nedeniyle çıkan büyük gerilim şimdi adalar konusuna sıçramış görünüyor.

TDH TÜRK HABER olarak gözden kaçan bir haberi ilişkilendirmek istiyoruz. Büyük resim böylece daha kolay görülecektir:

Lozan antlaşmasının yıl dönümünde Ermenistan Savunma Bakanı ile Yunan Büyükelçi ve askeri temsilciler Erivan'da ortak güvenlik toplantısı yaptı.

Ermenistan Savunma Bakanı Davit Tonoyan, Erivan'da Yunan Büyükelçisi ve askeri temsilciler ile görüştü. 

"Ortak" güvenlik konusunda yapılan görüşmede, askeri iş birliği yapılması kararlaştırıldı ve  Yunan askeri ataşeye madalya takıldı.

Ateş çemberindeyiz. Düşmanlar tıpkı 100 yıl öncesindeki gibi bize karşı kenetlenmiş durumda.

Düşman düşmanlığını yapacak da, biz ne yapıyoruz? Asıl soru bu. 

Yorumlar (0)
22°
parçalı az bulutlu