Geçmiş olsun: ABD ordusu Yunan sınırımıza üs kurdu!

Geçmiş olsun: ABD ordusu Yunan sınırımıza üs kurdu!

***

TDH TÜRK HABER olarak konuyu gündeme getirdiğimizde işin ciddiyeti çok iyi anlaşılmadı. Yapılan büyük hazırlıklar resmi olarak ve Lozan'a aykırı biçimde sonuçlandı ve burnumuzun dibinde bir ABD üssü açılmış oldu. Biz Ayasofya, Kanal İstanbul gibi gündemlerle uğraşırken, ABD cambazı gösterip cüzdanımızı yürütmüş durumda. Geçmiş olsun!

2019'dan başlayarak adım adım İndirilen 101. ABD Hava Kuvvetleri Tugayı'nın toplam gücü yaklaşık 2.000 personel, 50 Black Hawk helikopteri, 4 Chinooks, 25 Apache ve 1.800’den fazla tekerlekli araç ve konteynır şeklinde.

ABD'nin Selanik'teki genel danışmanı Gregory Pfleger, Dedeağaç'a gelerek, askeri araçların sevkiyatını yerinde incelemişti. Dedeağaç Limanı'nın önemine dikkat çeken Pfleger, hem güvenlik hem de ekonomik beklentilerin yanı sıra, Yunanistan'ın ABD ordusunun limanlar yoluyla hareketlerini ve Balkanlardaki tanıtımlarını desteklemesindeki önemli rolü olduğunu kaydetti.
Dedeağaç Liman İdaresi Başkanı Christos Doukas ise, ABD'nin Dedeağaç Limanı'nın gelişimine çok önemli katkı sağladığını belirterek, limanın askeri malzeme taşınmasına vesile olduğunu kaydetmişti.

ÜS RESMİYETE BÜRÜNDÜ!

Bugün Saygı Öztürk konuyu şöyle duyurdu:

18 adamızı işgal eden Yunanistan, şimdi de askersiz olması gereken Dedeağaç’ta ABD’ye üs verdi. ABD, buradan Bulgaristan ve Romanya’daki üsleri arasında bağlantı sağlayıp boğazları baypas etmiş olacak.

ABD, sınırımızın dibinde deniz ve hava üssü kurdu

***

Türkiye, Ayasofya ve Kanal İstanbul tartışmaları ile oyalanırken, ABD ve Yunanistan, boğazları devre dışı bırakacak bir projeye imza attı. Lozan Barış Anlaşması'na göre, asker bulunmaması gereken, Türkiye sınırı yakınlarındaki Dedeağaç bölgesinde Amerikan deniz ve hava üssü açıldı. Çarşamba günü, Dedeağaç'a 101. ABD Hava İndirme Tümeni'ne ait Skorsky helikopterler ile askeri araçlar ve mühimmat indirildi. Üs perşembe günü resmi törenle açıldı.

ULUSLARARASI HUKUKUN İHLALİ

Törene, Yunan Savunma Bakanı Nikolaos Panagiotopoulos, ABD'nin Atina Büyükelçisi Goeffrey Pyatt ve Dedeağaç'ta konuşlu Yunan 12. Mekanize Piyade Tümeni'nin Komutanı katıldı. Üsse getirilen helikopterler cumadan itibaren Romanya'daki eğitim alanına uçtu. Milli Savunma Bakanlığı eski Genel Sekreteri emekli Kurmay Albay Ümit Yalım, gelişmeyi “Yunanistan ve ABD,  Lozan Antlaşması'nı ve uluslararası hukuku ihlal ediyor” diye değerlendirdi.

UYARMIŞTIK

TDH TÜRK HABER olarak konuyu ısrarla gündemde tutup şöyle yazmıştık:

Basınımızda pek yazılıp çizilmiyor ancak ABD ordusu, Yunan sınırımıza 30 km uzaklıkta yeni bir üs kurup asker yığıyor. ABD ordusu Türkiye sınırlarına 30 km uzaklıktaki Dedeağaç'a üst üste askeri sevkiyatlar yapıyor. Bu yoğun çaba neyin nesi?

Adalarımızın Yunan toprağı yapılmasına ses çıkartılmadıkça giderek şımaran Yunan yönetimi, ABD'yi iyice arkasına almış görünüyor. Türkiye içerisinde zaten onlarca üssü olan, Fetö eliyle Türk ordusunu darmadağın eden ABD; olası bir Türkçü iktidar ya da ulusal bir bütünleşme ihtimaline karşı sınırlarımızın hemen yanı başına da yığınak yapmayı sürdürüyor.

NATO tatbikatları bahane edilerek uzun süredir Dedeağaç'a ciddi silah yığınağı yapan ABD, aynı zamanda stratejik limanın özelleştirmesini talep ederek burayı askeri üs haline getirmeyi planlıyor. Özelleştirme gerçekleştiği anda yasal olarak en az 60 km uzakta olması gereken "askerden arındırılmış bölge",  30 km olacak şekilde burnumuzun dibine kadar yaklaşmış olacak

Uzmanlar: "Batı Trakya Türklerinin yerleşik olduğu ve Yunanistan tarafından özerklik haklarının 100 yıldır gasp edildiği bu hassas bölgeye, Lozan'ı hiçe sayarak bir ABD üssü kurdurmak ve Türk azınlığın yoğun yaşadığı Gümülcine ve İskeçe ile Türkiye’nin arasına adeta askeri tampon oluşturmak, manidar bir girişimdir" değerlendirmesinde bulundu.

Rumeli Balkan Stratejik Araştırmalar Merkezi'nden Hasan Özkan, Dedeağaç'ın Türkiye sınırlarına 60 değil, 30 kilometrelik alan içerisinde yer aldığını hatırlatarak şu ifadelere yer verdi:

"Lozan Antlaşmasına ek Trakya Sınırına ilişkin sözleşme 24 Temmuz 1923 tarihinde imzalanmıştır. Madde 1'e göre Adalar (Ege) Denizinden Karadeniz'e kadar, Türkiye'yi Bulgaristan ve Yunanistan'dan ayıran sınırların her iki yanındaki topraklar, yaklaşık olarak 30 km genişliğinde olmak üzere askerden arındırılacaktır.

Madde 3'e göre jandarma, polis, gümrük memurları, sınır bekçileri gibi, iç düzeni sağlamak ve sınırları gözaltında tutmak için gerekli özel unsurlar dışında silahlı hiçbir kuvvet ne konaklayabilecek, ne de dolaşabilecektir.

"Ayrıca kara, deniz ve hava kuvvetlerine ilişkin olarak, saldırı ya da savunma amacına yönelmiş, başka hiç bir tesis de kurulmayacaktır. Türkiye'de basında bile maalesef 60 km olarak haber yapılıyor, bu tamamen algı politikasıdır."

Sabah saatlerinde askeri bir uçak Dedeağaç havalimanına iniş yaptı. Uçak, Yunanistan Savunma Bakanı Nikos Panagiotopulos, ABD’nin Atina Büyükelçisi Geoffrey Pyatt ve üst düzeyli bürokratlar ve askeri komutanları Dedeağaç’a getirdi. Demiryolu ile ilk sevkiyat bugün törenle başlatılacak.

Ancak buna paralel olarak bir başka tören de Dedeağaç’ta demiryolunun inşasının 150’nci yılı olması bahanesiyle kutlanıyor. Bu kutlama NATO’nun “Atlantic Resolve 2020” askeri tatbikatına denk getirildi. Ayrıca önemli olan bir başka husus şu: Avrupa’nın ve Balkan ülkelerinin güney doğusunda askeri sevkiyat için modern tarihte Dedeağaç limanı ve demiryolu ilk kez kullanılacak! 

Dedeağaç’a gelen gemide 101. ABD Hava Kuvvetleri Tugayı’ndan (101 CAB) silahlar bulunuyor. CAB’nin toplam gücü yaklaşık 2.000 personel, 50 Black Hawk helikopteri, 4 Chinooks, 25 Apache ve 1.800’den fazla tekerlekli araç ve konteynır şeklinde.

Öte yandan;

Güney Kıbrıs, Yunanistan, Fransa ve İtalya Doğu Akdeniz’de Kıbrıs ile Yunanistan arasında kalan bölgede büyük ölçekli deniz-hava tatbikatı planlıyor.

Dört yandan kuşatılıyoruz. Dışişleri Bakanlığımızdan ya da Milli Savunma Bakanlığımızdan konuyla ilgili bir açıklama henüz yapılmış değil.

Ulusal birlik içinde, kutuplaşma değil bütünleşmeyle, ortak aklı ortaya çıkaran bir anlayışla Kuvvayi Milliye ruhunu diriltmemiz gerekiyor. Kaybedecek zaman yok! 

Saygılarımızla.

TDH TÜRK HABER 

Yorumlar (0)
20°
parçalı az bulutlu