Kırgızistan'da devrim! Prof. Dr. Ekrem Barak Arıkoğlu

Kırgızistan'da devrim! Prof. Dr. Ekrem Barak Arıkoğlu

Kırgızistan'da saat 20.00 dan (TS 23.00) itibaren sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Halkın bu yasağa uyup uymaması önemli. Uyarlarsa kargaşa ve başka olumsuzlukların önüne geçmek daha kolay olacak. 
Seçimden sonraki gecede 5 bin kadar muhalif cumhurbaşkanlığı ve parlamento binasını basarak seçim sonuçlarını tanımadıklarını ilan ettiler.

Hapishanedeki Atambayev, Caparov bırakıldı. Şu anda Babanov ve Caparov taraftarları kendi liderlerinin iktidara gelmesi için mücadele ediyor. Her liderin kendi adamları kendi liderini öne çıkarmaya çalışıyor. Şimdiye kadar 19 yaşındaki bir genç olaylarda hayatını kaybetti. Önceki devrimlere göre özellikle gençler daha şuurlu görünüyor.

Yine de bu gece önemli. Asayiş sağlanabilecek mi? Mevcut cumhurbaşkanı kalsa da başka biri getirilse de yakında yeniden seçim görünüyor. Şu anda gruplar duruma hakim olmaya çalışıyor. Olaylar ve gösteriler Bişkek meydanında olduğundan evinde bulunan insanlar için herhangi bir tehlike görünmüyor. Kırgızistan için hayırlı olanın gerçekleşmesini diliyorum.

Jeenbekov, başkent Bişkek'te sokağa çıkma yasağının da dahil olduğu OHAL ilan etti. 

Ülkedeki devlet binalarının işgali üzerine yaşanan gelişmeleri Bişkek'ten takip ettiği belirtilen Ceenbekov, yazılı açıklama ile halka seslendi. AA'nın haberine göre; siyasi durumu "kritik" olarak nitelendiren Ceenbekov, krizden çıkışı için bazı önerilerde bulundu.

Ceenbekov, Merkez Seçim Komisyonunun milletvekili seçim sonuçlarını iptal ettiğini ve komisyonun yeni seçim tarihi ile ilgili kararın alınmasından sonra mevcut siyasi gerilimini düşüreceğine dikkati çekti. Krizin başladığı güne kadar görevde olan "Başbakan ve kabine üyelerinin görevinden alınması ve yeni başbakan ile kabine üyelerinin atanması için" parlamentonun ve cumhurbaşkanının kararnamesinin mevcudiyetinin gerektiğine işaret eden Ceenbekov, "Parlamentonun ve cumhurbaşkanı kararlarını imzalamaya hazırım." ifadesini kullandı.

Yorumlar (0)
açık