MISIR, IRAK'TA VE LİBYA'DA TÜRKİYE'YE KARŞI ETKİN OLMAYA BAŞLADI

MISIR, IRAK'TA VE LİBYA'DA TÜRKİYE'YE KARŞI ETKİN OLMAYA BAŞLADI

Gelişmeleri sıralayalım.

  1. Irak yönetimi, Türkiye’yi Irak'ın egemenliğini ihlal etmek, iyi komşuluk ilkelerine uymamakla suçlarken; Irak parlamentosu operasyonların durdurulması için 6 Temmuz’da BM Güvenlik Konseyi’ni harekete geçmeye çağırdı.
  2. Mısır da Bağdat-Ankara geriliminden faydalanarak Irak’la ilişkilerini güçlendirme çabalarına hız verdi.
  3. Kahire yönetimi Bağdat’a diplomatik ve siyasi destek verirken, Mısır Dışişleri Bakanlığı 18 Haziran’da Türkiye’nin askeri harekâtını kınayan bir açıklama yaptı.
  4. Irak Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ahmed Sahaf 3 Temmuz’daki açıklamasında Ankara’ya karşı ekonomik baskı seçeneğinin de değerlendirildiğine işaret ederek, “Irak’ta onlarca Türk şirketi var ve Türkiye’yle ticaret 16 milyar doların üzerinde. Şu an tüm bu unsurları inceliyoruz” şeklinde konuştu.
  5. Bu arada, 30 Haziran’da Mısır Başbakanı Mustafa Madbuli ile görüşen Irak Büyükelçisi Ahmed Nayif El Duleymi, Mısır’la ekonomik ilişkileri geliştirmek istediklerini, Irak’ta yeniden imar çalışmalarına Mısırlı şirketlerin katılımını beklediklerini söylemişti.
  6. Büyükelçi ile daha sonra Uluslararası İşbirliği Bakanı Rana Meşat da görüştü. 8 Temmuz’daki görüşmede Irak’taki yeniden imar çalışmalarında Mısır özel sektörünün nasıl yer alabileceği ve ekonomik işbirliğinin nasıl geliştirileceği ele alındı.

LİBYA'DA DA KARŞI KARŞIYAYIZ

Mısır'ın Libya'ya asker göndermesi bölgedeki dengeleri değiştirecektir, fakat buradaki temel soru Mısır'ın Libya'ya askerini Türkiye destekli kuvvetlerle direkt bir çatışma için mi yoksa 1115 kilometre uzunluğundaki sınırda bir tampon bölge oluşturmak amacıyla mı gönderecek olmasıdır. Bu noktadaki ince çizgi iki ülke arasındaki ilişkiler açısından da belirleyici olacaktır.

‘Türkiye ile Mısır’ın karşı karşıya gelmesinden ABD ve İsrail kazançlı çıkar’ 


Özellikle Mısır’la sıkı ekonomik ilişkilere sahip Birleşik Arap Emirlikleri ve Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki etkisinden rahatsız olan ‘Atlantik bloku’ Türkiye-Mısır görüşmelerini engellemek için ellerinden geleni yapıyor. Ayrıca Mısır'ın Libya'ya açık bir biçimde müdahil olması halinde, sayılan kuvvetlerin TSK ve Mısır ordusunu karşı karşıya getirmek için her türlü provokasyona girişeceği bir ortamda oluşacaktır.

Ancak şurası kesindir ki Türkiye ve Mısır arasında olası bir savaşın galibi ne Türkiye ne de Mısır olur. Kazanan, bölgedeki kutuplaşmadan çıkar sağlayan ABD-İsrail ve Körfez hattı olacaktır. Bugün Fransa da bu blokla yakın ilişkilere sahiptir ve olası bir Türk-Mısır çatışmasını adeta ellerini ovuşturarak beklemektedir.

Türkiyemiz uyku uyumadan bu dev satranç oyununa kafa yormalıdır. 

Yorumlar (0)
20°
parçalı az bulutlu