Moğolistan’da Hun İmparatorluğu Başkenti Bulundu

Moğolistan’da Hun İmparatorluğu Başkenti Bulundu

Hun İmparatorluğu'nun Başkenti Ejder Şehri

International Turkic Academy TWESCO'nun bildirdiğine göre Moğolistan’da Hun İmparatorluğu Başkenti bulundu.

Moğolistan’ın merkez bölgesinde “Ejderhalar Şehri” Lunçen’in eski yurdu bulundu. Bununla ilgili bilgi, Moğol arkeolojik araştırmalar heyeti başkanı Tumur-Oçirın İderhangay’a atfen Çin’in Sinhua Haber Ajansı tarafından verildi.

Haber ajansının verdiği bilgiye göre söz konusu eski kent, göçebe Hunnularca (Hunlar) kurulan imparatorluğa başkentlik yapmıştır.

Arkeoloji araştırma ekibinin başı Tumur-Oçir İderhangay, “Büyük Hun İmparatorluğu’nun siyasi merkezi üzerinde on yıldan fazla süren bir araştırma sonucunda imparatorluğun başkenti Ejder Şehrini (veya Longçeng Şehrini) keşfettiğimiz ve kazılar gerçekleştirdiğimiz için çok mutluyum” dedi.

Kent kalıntılarını arama çalışmaları yaklaşık on yıl devam etmiştir. Lunçen kentinin Moğolistan’ın Arhangay bölgesinin Ulziyt yerleşim birimi dolaylarında bulunduğu görüşü ilk olarak 2017 yılında ileri sürülmüş, kazı çalışmaları ise sonraya ertelenmişti.

İderhangay’ın belirttiğine göre kentteki yapının çadırının cephesinde Çin hiyeroglifleri ile “Tanrı oğlu Şanyuy” yazısı bulunmuştur. Hunların hükümdarlarını böyle adlandırdığı bilinmektedir.

Bu tür bir yazı bulunduran bir yapı Moğolistan topraklarında ilk kez bulunmuş oldu.

Yorumlar (0)
13°
açık