Moskova'da Azerbaycan-Ermenistan kavgası: 50 kişi restoranda birbirine girdi

Moskova'da Azerbaycan-Ermenistan kavgası: 50 kişi restoranda birbirine girdi

Kafkasya'da çatışmalar ve sıcak günler yaşanırken, Moskova’da Azerbaycan ve Ermenistan kökenliler arasındaki gerginliklere yenileri eklendi. RBK ajansı, başkentteki bir restoranda yaklaşık 50 kişi arasında kavga yaşandığını, olayda gözaltına alınanlar olduğunu bildirdi. Ölü ya da yaralıların sayısı açıklanmadı.

Bu arada FSB ve Rusya İçişleri Bakanlığı yetkililerinin, çatışmalara karışan iki toplumun Moskova'daki temsilcilerini FSB merkezinde toplantıya çağırarak, "Şehirde düzeni bozanların çok ama çok ağır şekilde cezalandırılacakları" uyarısı yapıldığı bildirildi.

Habere göre, Salarevo metro istasyonu yakınlarındaki “Armyanskiy Dom” adlı Ermeni restoranında iki grup arasında kavga çıktı. 

Polis yetkilileri, önceki gece yaşanan kavgaya yaklaşık 50 kişinin karıştığını bildirdi. Bazı görgü tanıklarının silah sesleri duydukları belirtildi. 

"Baza" adlı Telegram kanalı, yaklaşık 20 kişilik bir grubun restorana baskın yaptığını duyururuken,  Rusya Ermenileri Birliği Eş Başkanı David Tonoyan, “Her şey 10 dakika sürdü. Camları kırdılar ve gittiler” dedi. 

Rusya Azerbaycanlılar Birliği Başkan Yardımcısı Elnur Guseynov ise “Tam olarak ne olduğunu bilmiyoruz. Diaspora temsilcileri olay yerine gittiler” diye konuştu. 

TASS ajansı, ellerinde tahta ve demir sopalar olan bir grubun, Ermenilere ait olan bir inşaat malzemeleri mağazasına saldırdığı iddiasına da yer verdi. Bu olaydan önce ise bir grup Ermenistan vatandaşının Bratislavskaya Caddesi üzerindeki bir restorana tahta sopalarla saldırdığı öne sürüldü. 

Moskova’nın farklı semtlerinde de önceki gün iki taraf arasında kavgalar yaşandığı haberleri medyada yer aldı.

Son olarak cuma gecesi Mosfilmovskaya Caddesi'nde Azerbaycan Türklerine ait bir restoranın vitrininin taşlı saldırıda kırıldığı haberi geldi. 

Putin bu çatışmaları ve Azerbaycan-Ermenistan sorununu çok önemsediklerini ve çözüm arayacaklarını bildirdi.

Yorumlar (0)
18°
parçalı az bulutlu