Önlem alalım Türkiye'm: En büyük tehlike kuraklık!

Önlem alalım Türkiye'm: En büyük tehlike kuraklık!

İklim değişikliğinin en çok hissedildiği Akdeniz havzasında yer alan Türkiye'de kuraklık ve su sıkıntısı her geçen yıl artıyor. Uzmanlara göre, önlem alınmazsa Türkiye 20 yıl içinde ‘su fakiri’ bir ülke olacak.


Dünyada iklim değişikliğinin en çok etkilediği bölgelerden biri olan Akdeniz havzasında yer alan Türkiye'de, kuraklık tehlikesi her geçen yıl daha fazla hissediliyor. 

Suriye iç savaşı üzerine yapılmış çok sayıda araştırma, kuraklık nedeniyle nasıl ekonomik sıkıntılar ortaya çıktığını, mezhep gerilimini kaşıyan dış güçlerin nasıl işine yaradığını kanıtlıyor.

Öte yandan, bölgede bugün en çok İran’da hissedilen kuraklık, plansız iktidarlar tarafından çok kötü yönetilen su politikasının, su kaynaklarına yakın yerlerde kurulan barajların, yeraltı sularının bilinçsizce harcanmasının sonucu olarak daha da ağırlaşıyor. Coğrafi yapısı nispeten Türkiye’ye benzeyen İran’da kaynaklar bu şekilde heba edilmiş. 

Türkiye'de durum

Her geçen gün göllerimiz kuruyor.

Aynı hataların Ilısu Barajı ve Konya ovası örneğinde görüldüğü gibi Türkiye’de de işlendiği çok açık ama bunun da üzerinde yeterince durulmuyor.

Tükenmez sandığımız göller ve nehirler bir bir elimizden uçuyor.

Buna 5 milyon Suriyeli sorununu da eklerseniz, ülkemizi çok günlerin beklediği açık.

Gidecek başka Türkiye yok!
Önlem alalım, çözüm arayalım, lütfen ulusça birlik olup çözümler üretelim. 

Boş siyasal çekişmelerle değil, ülkemizin sorunlarıyla uğraşalım...

TDH TÜRK HABER

Yorumlar (0)
18°
parçalı az bulutlu