Oruç Reis Akdeniz'deki aramaları askıya aldı

Türkiye, Doğu Akdeniz'de Yunanistan ile yaşanan tartışmalı bölgede başlattığı doğal gaz arama çalışmalarını askıya aldı.

 AFP haber ajansı, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın'ın "Cumhurbaşkanı Erdoğan, müzakerelerin devam ettiği sırada daha yapıcı bir tutum belirleyene dek biraz beklememiz gerektiğini söyledi." ifadelerini aktardı.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, Yunanistan ile son günlerde daha da artan gerilimle ilgili olarak "Yunanistan bizim önemli bir komşumuz. Atina ile görüşmeye hazırız." dedi.

Amiral Cem Gürdeniz, Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki doğalgaz çalışmalarını askıya almasına ve İbrahim Kalın'ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a atfen söylediği sözlere tepki gösterdi. Gürdeniz, “'Herkes kendi kıta sahanlığında çalışmalara devam etsin, tartışmalı bölgelerde de ortak çalışmalar yapılsın' ifadesi Türkiye'nin tezleri için menfi sonuçlar yaratacaktır” dedi.

Oruç Reis krizinin aşılmasından saatler sonra Türkiye Doğu Akdeniz'de yeni bir Navtex duyurusu yaptı.

Türk Deniz Kuvvetleri Seyir Hidrografi ve Oşinografi Dairesi Başkanlığı'nın internet sayfasında yer alan Navtex duyurusunda Barbaros Hayreddin Paşa, M/V Tanux-1 ve R/V Apollo Moon isimli gemilerin sismik çalışmalar yapmak üzere Doğu Akdeniz'de görevlendirildiği belirtildi. Duyuruda çalışmaların 28 Temmuz ile 18 Eylül tarihleri arasında gerçekleşeceği belirtildi. Mesajda diğer gemilerden 5 deniz mili açıktan geçilmesi istendi.


Döndük kürkçü dükkanına

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, "Türkiye F-35 programının sadece bir müşterisi değil, aynı zamanda ortağıdır. F-35 teknolojisinin güvenliği, ABD için olduğu kadar Türkiye için de önemlidir. ABD´nin teknik anlamda S-400 ve F-35´lerin uyumluluğu konusundaki herhangi bir kaygısını ele almaya hazırız" ifadelerini kullandı. 

Yorumlar (0)
20°
parçalı az bulutlu