Osman Batur'un 69. Ölüm Yıldönümü

Osman Batur Kimdir?

Doğu Türkistan’ın bağımsızlık mücadelesinin büyük kahramanı Osman Batur, işgalcı Çin tarafından 29 Nisan 1951 yılında idam edilmiştir. Bugün mücadele onun bıraktığı yerden devam ettirilmektedir. Ölümünün 69. yılında saygıyla anıyoruz.

TDH TÜRK HABER

Osman Batur Kimdir?

Asıl adı Osman İslamoğlu'dur. "Batur" ona kahraman, cesur anlamında milletinin verdiği bir unvandır. 1899 yılında Altay'ın Köktogay bölgesinde Öngdirkara mevkiinde doğmuştur.

Altay Kazaklarından orta halli bir çiftçi olan İslâm Bey'in oğludur. Göçebe Kazak hayatını yaşayarak büyüdü. 10 yaşından önce iyi bir binici ve usta bir avcı olan Osman Batur, savaş sanatının inceliklerini 12 yaşında hizmetine girdiği Kazak Türklerinden olan Böke Batur'dan öğrenmiştir.

Böke Batur'un Çinlilere yenilmesi akabinde Böke Batur'un Tibet üzerinden Türkiye'ye ulaşmaya çalışırken yakalanıp başının kesilmesinden sonra doğduğu yerde 40 yaşına kadar çiftçilikle uğraştı. 1940 yılına gelindiğinde Çin yönetiminin baskılarını iyice arttırması üzerine silahını alarak tek başına dağa çıktı.

Tek başına başladığı mücadeleyi 29 Nisan 1951'de Urumçi'de idam edilene dek sürdürdü.

Yorumlar (0)
21°
parçalı az bulutlu