Rusya'dan ilk açıklama: "ABD-SDG Petrol anlaşması egemenlik ihlalidir"

Rusya Dışişleri Bakanlığı, SDG ile ABD’li Delta Crescent Energy şirketi arasında imzalanan petrol anlaşmasının “uluslararası hukuku sistematik olarak çiğnediğini” açıkladı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Temmuz ayı sonlarında ABD Delta Crescent Energy şirketi ile “Suriye'de kendi kendine özerklik ilan eden Kürt yönetimi" arasında petrol üretimi ile petrol yataklarının altyapısının geliştirilmesi konusunda bir anlaşma imzaladığı hatırlatıldı.

Buna ek olarak, anlaşmanın bir parçası olarak ABD’li şirketin, petrol ve petrol ürünü sızıntıları nedeniyle çevreye verilecek herhangi bir zararı azaltmak için iki mobil petrol rafinerisini SDG'ye devretmeyi planladığı bilgisine yer verilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“ABD Dışişleri Bakanı Michael Pompeo anlaşmanın imzalandığını resmen doğruladı. Anlaşmayla ilgili evrakların Washington'un umduğundan daha fazla zaman aldığını ve anlaşmaların kuzeydoğu Suriye'nin tüm sakinlerine yardımcı olacağını belirtti.

Medyada yer alan haberlere göre ABD Hazine Bakanlığı, Delta Crescent Energy'ye Suriye hidrokarbonlarıyla ilgili her türlü işlemi yasaklayan tek taraflı yaptırımlardan feragat etti.

Bu, Washington'un işgalci bir güç olarak uluslararası hukuk standartlarını ve uluslararası insancıl hukuku sistematik olarak ihlal ettiği anlamına geliyor. Dahası, ABD yönetiminin, bir BM üyesi olarak Suriye'nin egemenliğine, bağımsızlığına, birliğine ve toprak bütünlüğüne sıkı sıkıya saygı gösterilmesi yönündeki BM şartını ve Güvenlik Konseyi ve Genel Kurul kararlarını açıkça küçümsediğini bir kez daha gösterdi.

Amerika Birleşik Devletleri, Suriye'nin kuzeydoğu ve güneyindeki bölgeleri yasadışı olarak işgal ediyor. Dahası, tüm Suriyelilerin sahibi olduğu ülkenin doğal kaynaklarının gasp edilmesinde ve yasadışı olarak ticaretinde rol almaktadır. Suriye hükümetinin kontrolü dışındaki bölgeler için açıkça istisnalar yapılmıştır. Bilindiği gibi yaptırımlar, Suriye halkına güvenli yakıt ve elektrik arzını baltalamakta ve yapay bir enerji kaynağı kıtlığı yaratmaktadır. Dahası, koronavirüs salgını sırasında Suriye'nin hayati ilaç ve tıbbi ekipman almasını engelliyor. Bunlar kesinlikle kabul edilemez.”

Yorumlar (0)
30°
parçalı bulutlu