Rusya'nın Kırım'da gövde gösterisi yapması suçtur!

Rusya'nın Kırım'da gövde gösterisi yapması suçtur!

Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Özerk Cumhuriyeti Daimi Temsilci Yardımcısı Tamila Taşeva, işgal altındaki Kırım’da salgın sırasında askeri geçit düzenlenmesinin Rusya Federasyonu’nun yarımada halkına karşı işlediği yeni bir suç olduğunu kaydetti.

Bunun yanı sıra Taşeva, bu tür eylemlerin, Rusya’nın 2.Dünya Savaşı ile ilgili tarihsel gerçeği çarpıtmaya yönelik politikasının bir parçası olduğunu kaydetti.

RUSYA TARİHSEL GERÇEĞİ ÇARPITIYOR

Temsilciliğin Basın Servisinden yapılan açıklamaya göre, Taşeva, “Pandemi sırasında geçici işgal altındaki Kırım topraklarında düzenlenen askeri geçit töreni, Rusya Federasyonu’nun Kırım halkına karşı işlediği sıradaki suçtur.

Bu tür eylemler, Rusya’nın 2. Dünya Savaşı ile ilgili tarihsel gerçeği çarpıtma, Mayıs 1944’te Kırım Tatar halkının, Ermenilerin, Bulgarların ve Yunanlıların sürgünü sırasında Sovyet yönetiminin işlediği suçu örtbas etme, 2014 yılında yarımadanın işgalini haklı çıkarma, düşmanlığı ve modern propagandayı teşvik etme, Kırım’ı askeri üsse dönüştürme politikasının bir parçasıdır.” ifadelerini kullandı.

KORONAVİRÜSE RAĞMEN YAPTILAR

Rus işgali altındaki Kırım’da, 24 Haziran 2020 tarihinde, İkinci Dünya Savaşı’nda Nazi ordusuna karşı kazanılan “zaferin”, 75. yılı nedeniyle askeri tören gerçekleştirildi. Koronavirüsün (Kovis-19) yayılmasına rağmen etkinlik katılımcılarının sosyal mesafeyi ihlal ettiği, birçok kişinin de maske takmadığı gözlendi.

Kırım Haber Ajansı'na saygılarımızla.

Kaynak: QHA

Yorumlar (0)
11°
parçalı az bulutlu