Salih Müslim: "Yeğenimi MİT'e teslim eden PKK ve KDP'dir!"

Salih Müslim: "Yeğenimi MİT'e teslim eden PKK ve KDP'dir!"

Terör örgütü PKK’nın Suriye uzantısı PYD’nin sözcüsü Salih Müslim’in yeğeni Dalya Mahmut Müslüm’ün Türkiye’ye teslim olmasının yankıları sürüyor.

Salih Müslim: "Yeğenimi MİT'e teslim eden PKK ve KDP'dir!"

PYD, Dalya Mahmut Müslüm’ün, Barzani’nin başında olduğu Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) tarafından Türkiye’ye teslim edildiğini ileri sürdü.

Barzani’nin yayın organı Rudaw’da yer alan habere göre; IKBY İçişleri Bakanlığı, PYD Sözcüsü Salih Müslim’in yeğeni Dalya Mahmut Müslüm’ün kendileri tarafından Türkiye’ye teslim edildiği yönündeki iddiaları reddederek, “Kürdistan Bölgesi’ndeki yetkili bütün kurumlar konunun araştırılması için hazırdır” açıklamasında bulundu.

“Viyan Şervan” kod adlı Dalya Mahmut Müslüm’ün YPJ saflarından ayrıldıktan sonra YPG saflarındaki Bitlisli “Tolhildan” kod isimli Selam Ramazan ile gönül bağı kurduğu ve ikilinin birlikte kaçmaya karar verdiği bilgisine yer verilen açıklamada, “Olaydan da anlaşılacağı üzere, Selam Ramazan adlı şahıs 9 Temmuz 2020’de kendi isteğiyle Türkiye’ye dönmeye karar vermiştir. Dalya Mahmut Müslüm ise ardından kaçak yollarla Türkiye’ye gidip Mersin’de teslim olmuştur. Kürdistan Bölgesi’nin bu konuyla herhangi bir şekilde ilgisi yoktur” ifadelerine yer verildi.

“PKK ve yandaş medyası iddialarla gündemi meşgul edeceklerine kendilerine şunu sormalıdırlar; neden insanlar sizin saflarınızdan ayrılıp tehditlerinizden kurtulmak için canları pahasına kaçak yollara başvuruyorlar?

Kürdistan Bölgesi’nin yetkili bütün kurumları konunun araştırılması için hazırdır. Kürdistan Bölgesi her zaman huzurlu ve güvenli bir barınak olmaya devam edecektir. Söz konusu çarpıtma haberler bu konudaki tutumumuzu değiştirmeyecektir.”

NE OLMUŞTU?

PYD sözcüsü Salih Müslim’in yeğeni olduğu belirtilen Dalya Mahmut Müslüm, 15 Temmuz'da öğle saatlerinde Mersin Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele (TEM) Şube Müdürlüğüne giderek teslim olmuştu.

Bu haberlerin ardından Salih Müslim, bir televizyon kanalına yaptığı açıklamada, yeğeninin tedavi amacıyla IKBY’ne geçtiğini ancak Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) tarafından MİT’e teslim edildiğini iddia etmişti.


OPERASYONLAR SÜRÜYOR

Bakanlıktan yapılan açıklamada, dün Hakkari'de PKK’ye yönelik "Yıldırım-2 Cilo Operasyonu" başlatıldığı belirtildi.

Operasyona askerlerin yanı sıra, polis özel harekat ve güvenlik korucularının da katıldığı bilgisine yer verilen açıklamada, bu kapsamda tespit edilen örgütü üyelerine yönelik gece saatlerinde gerçekleştirilen hava destekli operasyonda, 3 PKK’linin “etkisiz hale getirildiği” belirtildi.

Şırnak’ta operasyon ve çatışma

Şırnak’ın Silopi ilçesinde bulunan Cudi Dağı bölgesinde geçtiğimiz hafta da çok sayıda askerin katılımıyla hava destekli “Yıldırım-1 Cudi’ adıyla operasyon başlatılmıştı.

Bölgede PKK’lilerle çıkan çatışmada örgüt liderlerinden “Alişer Hebun” kod adlı Osman Durmuş’un öldürüldüğü bildirilmişti.

Yorumlar (0)
18°
açık