Sanki biz başlattık! AB: "Azerbaycan-Ermenistan çatışmasını durdurun!"

AB'den Azerbaycan-Ermenistan çatışmasını durdurma çağrısı geldi

Avrupa Birliği, Ermenistan'ın Azerbaycan'a top atışlarıyla saldırı girişiminin ardından çatışmaya son verme çağrısında bulundu. Saldırıda bulunun tarafın Ermenistan olmasına karşın iki ülkeye aynı anda sağduyu çağrısı yapılması ve şehitlerimize doğru dürüst değinilmemesi yadırgandı.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell yaptığı yazılı açıklamada, Ermenistan ve Azerbaycan sınırındaki çatışmanın can kaybına yol açmasının üzüntü verici olduğunu belirtti.

Söz konusu açıklamada, tarafların Minsk Grubu çerçevesinde doğrudan iletişim kurması gerektiği belirtildi. "Ateşkes ihlali göstermiştir ki Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatının (AGİT) tekrar sahada denetime başlaması gerekmektedir." diyen Borell, 4 Azerbaycan askerinin şehit edilmesini ise üzüntü verici diyerek geçiştirmiş oldu.

Dünkü çatışmada Azerbaycan ordusundan 4 askerimiz şehit olmuş, 4 askerimiz yaralanmıştı. Tam tersi olsaydı, 4 Ermeni asker ölseydi acaba AB nasıl bir açıklama yapardı? Yorum sizin...

Lavrov ve Memmedyarov Görüşmesi

İkili, Ermenistan-Azerbaycan sınırındaki çatışmaları görüştü.

Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Memmedyarov ile Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Azerbaycan-Ermenistan sınırında yaşanan çatışmaları görüştü ve sükunet çağrısı yaptı.

AZERBAYCAN TÜRKÇESİYLE

Rusiya Xarici İşlər Naziri Sergey Lavrov bu gün Azərbaycan və Ermənistan Xarici İşlər Nazirləri Elmar Məmmədyarov və Zohrab Mnatsakanyan ilə telefonla danışığında Azərbaycanstan-Erməni sərhədindəki vəziyyəti müzakirə edib. 

Interpress.az xəbər verir ki, Rusiya Xarici İşlər Nazirliyi açıqlama verib. Sergey Lavro münaqişə tərəflərini dərhal atəşkəsə bərpa etməyə çağırıb.

“Ermənistan-Azərbaycan sərhədində vəziyyətin gərginləşməsi müzakirə edilib. Sergey Lavrov tərəfləri dərhal atəşkəsi bərpa etməyə və götürdükləri öhdəliklər fonunda təmkinli olmağa səsləyib.”


TDH TÜRK HABER:

Rusya'nın Ermenileri kollayıcı yaklaşımı bölge ülkeleri için ciddi bir tehdit ve karmaşa oluşturmayı sürdürmektedir. Türkiye'nin Azerbaycan'a masadaki desteği daha somut bir şekilde cephede görülmediği sürece Ermeniler bu girişimlerini sürdermekten vazgeçmeyecektir. Ortak tatbikatların artırılması, sınır ve bölge güvenliği politikalarının yeniden gözden geçirilmesi kaçınılmazdır. Uluslararası tüm platformlarda Azerbaycan'ın haklı davası çok daha gür bir sesle dile getirilmediği sürece bu kirli savaşın kaybedeni Azerbaycan, Türkiye  ve Türk dünyası olacaktır...

Başımız sağ olsun can Azerbaycan...

Yorumlar (0)
16°
parçalı az bulutlu