Sayın Ziya Selçuk, Bu Yanlıştan Dönün!

MİLLİ EĞİTİM BAKANI ZİYA SELÇUK'A AÇIK ÇAĞRIMIZDIR: BU YANLIŞTAN DÖNÜN...

MİLLİ EĞİTİM BAKANI ZİYA SELÇUK'A AÇIK ÇAĞRIMIZDIR: BU YANLIŞTAN DÖNÜN...

Kurtuluş Savaşı'mızın unutulmaz kahramanlarından Albay Reşat ÇİĞİLTEPE'nin adını taşıyan,  Ankara-Mamak'taki ÇİĞİLTEPE Ortaokulunun adı değiştirilmiştir.

Okula, Milli Eğitim Vakfı'na bağışta bulunan Turhan Polat'ın ismi verilmiştir. Böylece İstiklalimiz için canını veren aziz bir kahramanın ismi para karşılığı silinmiştir. 

Unutanlar için Reşat ÇİĞİLTEPE'nin kim olduğunu hatırlatalım...

Albay Reşat Çiğiltepe, 1879’da İstanbul’da doğdu. 1893 yılında girdiği Harp Okulu'nu 1896’da bitirdi. Önce Balkan Savaşları’na katıldı. Yanya Savunması'nda yaralandı, Çanakkale Cephesi'nde gösterdiği olağanüstü kahramanlığı sonucunda 17. Alay Komutanlığı görevine getirildi.

 Doğu Cephesi'nde Muş'u Ruslardan kurtaran kahraman askerlerimizden biriydi. Kurtuluş Savaşı’nda 21. Tümen Komutanlığı'na atandı. Yarbay rütbesi ile I., II. İnönü ve Sakarya muharebelerine katıldı, cephenin en önünde düşmanla vuruştu. 1 Mart 1922 yılında Miralay rütbesine terfi etti ve 57. Tümen Komutanlığı görevine atandı. Gazi Mustafa Kemal Paşa tarafından, Büyük Taarruz'da Sincanlı Ovası'ndan Dumlupınar'a kadar tüm yolların önündeki en stratejik engel olan Çiğiltepe'yi düşmandan temizlemesi emredildi.

Çiğiltepe’ye dönüp şöyle dedi: "Hey mübarek dağ, bak bakalım bana! Gelecek nesiller senin kıymetini bilir ve burada bugün olanları, sebil olan şu canları umarım hatırlarlar. Başarırsak, bunca kana ve cana mal olan bu tepenin değerini umarım anlayabilirler."

Albay ÇİĞİLTEPE, Gazi Mustafa Kemal Paşa’ya verdiği, Çiğiltepe’yi yarım saat içerisinde düşmandan temizleme sözünü yerine getiremedi.

 “Muvaffakiyetsizlik beni hayatımdan bizar etti.” diyerek intihar etti. 

45 dakika sonra askerleri aziz naaşını taşıyarak Çiğiltepe'yi düşmandan temizledi. Vefat haberini alan Gazi Mustafa Kemal Atatürk, gözyaşları içinde onun büyük bir vatansever olduğunu söylüyordu. Soyadı kanunu çıkartılınca Atatürk, hiç unutmadığı şehit albaya Çiğiltepe soyadını verdi. 

Para karşılığı okulun isminden çıkartılan, vatanseverliğin sembolü "ÇİĞİLTEPE" soyadı böyle kazanılmıştı. 

Sayın Bakan, lütfen bu yanlıştan dönünüz...

Gerekirse parayı TDH Derneği olarak biz toplayıp verelim, kahramanımızın adına dokunmayın...

Sayın Bakan'ım, size TDH betiğimizi (kitabımızı) imzalayıp vermiştim. Son derece duyarlı, bilgili ve yurtsever bir insan olduğunuzu biliyorum. Lütfen bu sorunu çözelim. Geri dönüşünüzü bekliyor, saygılar sunuyorum.

Suat Özer

Yorumlar (0)
16°
açık