Suriye'deki Kürtler özerklik ilan etmeye hazırlanıyor

Yeni bir savaş ortamına doğru...

Suriye Kürtleri özerklik ilanına doğru yol alıyor...
Şarkul Avsat’ın son haberine göz atın...
***
Türk Dışişleri Bakanlığı, 11 Mayıs’ta muhalif kanattaki ENKS’den bir heyeti kabul etti. Bakanlık yetkilileri ENKS temsilcilerinden Fırat'ın doğusunu kontrol eden ve Ankara’nın PKK terör örgütünün bir uzantısı olmakla suçladığı PYD ile yapılan görüşmelerin detaylarını dinlediler.

ENKS temsilcileri Türk yetkililere, ABD ve Fransa'nın Kürt siyasi oluşumların saflarını birleştirme çabalarını aktardılar.

Bununla birlikte meselenin Suriye'nin iç meselesi olduğunu belirten ENKS temsilcileri, bu toplantılara uluslararası garantilerle katılmaya devam edeceklerine söz verdiler.

Yabancı yetkililerin bu konuda yorum yapmadıklarını ya da yorum yapmaktan kaçındıklarını belirten ENKS temsilcileri, daha sonra muhalif kanattaki Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) liderleriyle resmi bir toplantı düzenlediklerini ve SMDK’nın da kendi saflarına dahil olduğunu açıkladılar. Görüşmede bu adımın Kürt iç çıkarı olarak önemini açıkladılar.

SMDK’nın üst düzey isimlerine göre üç ana konu etrafında dönen tartışmalı noktalar söz konusu.

Bunlardan ilki PYD’nin PKK ile bağlantısını ve dış gündemlerinden ayrılması gerekliliği. İkincisi ise ENKS'ye bağlı Roj Peşmergeleri ve PYD’nin askeri kanadı Halk Koruma Birlikleri (YPG) olmak üzere iki Kürt askeri gücün varlığı.

Suriye'de gündemin kızışacağı ve Türkiye'mizi zorlu günlerin beklediğini unutmayalım.

İlgili haber:

https://turkish.aawsat.com/home/article/2288281/suriye’deki-kürt-güçler-5-siyasi-ilke-üzerinde-uzlaştılar

Yorumlar (1)
muharrem tekcan 4 ay önce
burnuma kan kokusu geliyor
17°
açık