TDH Olarak Birleşmiş Milletler'de Uygur Türklerine Destek Verdik

Birleşmiş Milletler'de Uygur Türklerine Destek Verdik

TDH Derneği kurucularımızdan Suat Özer, İsviçre/Cenevre'de bulunan Birleşmiş Milletler binasında Uygur Dünya Kongresi Başkanı Sayın Dolkun İsa'yla bir araya geldi. 

Birleşmiş Milletler'in çeşitli kurullarında Çin'in Uygur Türklerine uyguladığı baskı ve insanlık dışı uygulamalar görüşülürken TDH olarak kendilerine Türk dünyası adına desteğimizi bildirdik, yalnız olmadıklarını hissettirdik.

Sayın Dolkun İsa, "Başta Türkiye olmak üzere Türk dünyasının ve dünya müslümanlarının, Uygur Türklerinin çektiği acıları görmezden geldiği bu ortamda TDH'nin bu destek ziyareti bizleri fazlasıyla mutlu etti ve Türk dünyası adına umutlandırdı. Toplama kamplarında ve günlük hayatta ne büyük acılar yaşadığımızı artık bilmelisiniz. Bu yaşananlar soykırımdır ancak Türkiye'de bile bir kesim insan bu haberlere inanmayarak bizi Çin'in kanlı ellerine bırakıyor. Biz Türk olduğumuz için bu işkenceleri görüyoruz, Türk devletleri de bize destek olmayınca acılarımız katlanıyor. Türkler birlik olmazsa daha çok eziliriz." dedi. Birleşmiş Milletler'in çeşitli kurullarda yaptıkları görüşmeler sonucu ABD ve AB'nin Çin'e çok ciddi yaptırımlar uygulamaya başladığını belirten İsa, gelişmelerin sevindirici olduğunu dile getirdi.

Kendilerine Türkçenin Diriliş Hareketi betiğimizi imzaladık ve bu kutlu davalarında başarılar diledik. 

Kendilerinin selam ve sevgilerini de sizlere iletmekten mutluluk duyuyoruz. 

Türk Dünyası'nın birlik olma, yardımlaşma ve dayanışma zamanı çoktan gelmiştir.

Saygılarımızla. 

Suat Özer

-TDH DERNEĞİ 
-TDH TÜRK HABER

Yorumlar (1)
Eyşen Altun 2 hafta önce
Var ol TDH
Var ol Dolkun İsa!
Uygurlar!
25°
açık