Türk Akademisi, Abay Kunanbayoğlu’nun Doğumunun 175. Yıl Dönümü Vesilesiyle Uluslararası Video Konferans Düzenledi

Türk Akademisi, Abay Kunanbayoğlu’nun Doğumunun 175. Yıl Dönümü Vesilesiyle Uluslararası Video Konferans Düzenledi
 

Bugün 21 Mayıs 2020 tarihinde Uluslararası Türk Akademisi, kuruluşunun 10. Yılında Türk Dünyasının büyük şahsiyeti, bilge düşünür Abay Kunanbayoğlu’nu doğumunun 175. yıl dönümünde uluslararası düzeyde anmak amacıyla “Abay ve ХХІ. Yüzyıl: Çağların Öğretisi” konulu video konferans düzenledi.

Canlı yayın formatında gerçekleşen konferansa Uluslararası Türk Akademisi Başkanı Darhan Kıdırali, UNESCO Asya ve Pasifik Ülkeleri Bölümü Başkanı Andrey Şevelyov, Kazakistan Cumhuriyeti Eğitim ve Bilim Bakanı Ashat Aymağambetov, Kırgız Cumhuriyeti Kültür, Enformasyon ve Turizm Bakanı Azamat Jamankulov, Türk Konseyi Genel Sekreter Yardımcısı Sultan Rayev, TÜRKPA Genel Sekreter Yardımcısı Ali Yıldız, Türkiye UNESCO Millî Komisyonu Başkanı Öcal Oğuz, Azerbaycan Millî Meclisi üyesi, Azerbaycan Millî Bilimler Akademisi Başkan Yardımcısı İsa Habibbeyli, Kazakistan Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Özel Görevli Büyükelçi Batırhan Kurmanseyit, Türk Dil Kurumu Başkanı Gürer Gülsevin ve Azerbaycan, Başkurdistan, Kazakisan, Kırgızistan, Macaristan, Moğolistan, Özbekistan ve Türkiye’nin tanınmış Türkolog bilim insanları katıldı.

Ayrıca pek çok ülkenin araştırmacıları ile aydınları çevrim içinde dinleyici olarak katılıp sosyal ağ kullanıcıları canlı yayında seyretme imkanı buldu.

Konferans, onur konuklarının kutlama konuşmalarıyla başladı. Toplantının moderatörlüğünü üstlenen Darhan Kıdırali, ilk konuşmayı UNESCO Asya ve Pasifik Ülkeleri Bölümü Başkanı Andrey Şevelyov’a verdi. UNESCO temsilcisi, katılımcıları Abay’ın 175. yıl dönümü dolaysıyla kutlayıp UNESCO Baş Direktör Yardımcısı Matoko Firmin’in kutlama mesajını okudu ve konferansa başarı dileklerini iletti. UNESCO temsilcisinden sonra söz alan Kazakistan Eğitim ve Bilim Bakanı Ashat Aymağambetov ile Kırgızistan Kültür, Enformasyon ve Turizm Bakanı Azamat Jamankulov konuşmalarında Akademi çalışmalarından duydukları memnuniyeti dile getirip başarılarının devamını diledi.

Önemli toplantı sırasında Abay Kunanbayoğlu’nun 175. yıl dönümü münasebetiyle Uluslararası Türk Akademisi tarafından hazırlanıp basılan birkaç yeni kitap tanıtıldı.

Konferansın devamında gerçekleşen oturumda Kırgız Cumhuriyeti Millî Bilimler Akademisi Dil ve Edebiyat Enstitüsü Başkanı Abdıldajan Akmataliyev (Kırgızistan), Başkurdistan Cumhuriyeti Bilimler Akademisi muhabir üyesi, Rusya Bilimler Akademisi Ufa Merkezi Tarih, Dil ve Edebiyat Enstitüsü görevlisi Firdavs Hisamitdinova (Başkurdistan), Tataristan Cumhuriyeti Bilimler Akademisi G. İbragimov Tarih, Dil ve Edebiyat Enstitüsü Edebiyat Bölümü Başkanı Alfat Zakirzyanov (Tataristan), M. Avezov Edebiyat ve Sanat Enstitüsü Müdürü Kenjehan Matıjanov (Kazakistan), Avrasya Yazarlar Birliği Başkanı Yakup Ömeroğlu (Türkiye), Prof. Dr. Nergis Biray (Türkiye), Prof. Dr. Kozokboy Yoldaşev (Özbekistan), tanınmış yazar ve tercüman Prof. Dr. Sultan Tavkeyulı (Moğolistan), Dr. Shomfai Kara Dávidnak (Macaristan), içerikli bildiriler sunup yüce şair Abay Kunanbayoğlu’nun hayatı ve edebî şahsiyeti hakkında değerli fikirlerini paylaştılar.

Uluslararası Türk Akademisi, 2020 yılını bilge Abay yılı ilan edip etkinliklerine Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de başlatmıştı. Abay Kunanbayoğlu’nun 175. yıl dönümü etkinlikleri Akademi’ye üye ülkelerde yıl boyunca devam edecektir.

Yorumlar (0)
parçalı az bulutlu