Türk subayı ölümle tehdit ediliyor

Türk subayı ölümle tehdit ediliyor

Gazeteci Saygı Öztürk’ün haberine göre; Yunanistan'ın yüksek tirajlı gazetelerinin yanı sıra çok izlenen televizyonlarında, internet sitelerinde konu edildi. Televizyon programlarında “Askeri uzman” olarak çıkarılan kişiler, Yaycı'yı hedef aldı, “Türkler Ege’yi işgal etme planı yapıyor. Tümamiral Cihat Yaycı aracılığı ile bu plan deklare oldu. Türk Tümamiral 23 Yunan adasının egemenliğinden şüphe duyuyor” başlıklarını kullanıp, komutana ağır hakaretlerde ve tehditlerde bulunuldu.

Bazı tartışma programlarında, “Yunanlılar her ne kadar Türkiye’nin Egeyi işgal planlarına karşı dinamik bir şekilde tepki gösterseler de Türk Tümamiralin, Türk Deniz Devletine yönelik açıklamalarına bir göz atmakta fayda var. Türk Deniz Kuvvetleri Kurmay Başkanı Tümamiral Cihat Yaycı ‘Yunanistan’ın Talepleri – Ege’deki sorunlar sorular ve cevaplar' isimli kitabında aralarında Rodos ve Meis adalarının da bulunduğu 23 Yunan Adası’nın egemenliğinin şüpheli olduğunu söylüyor” denildi.

BİRLİKLER KALDIRILMALI

Ayrıca “Türk Kurmay Başkanı, Yunanistan’ın bu Adaları askeri birlikler yerleştirerek bu ön koşulları ihlal ettiğini ve bu kapsamda adaların ‘Egemenlik Devri’nin şüpheli olduğunu söylüyor. Ayrıca Türk Kurmay başkanına göre bu adalardaki her türlü askeri birlik tamamen kaldırılmalı, adalar üzerindeki askeri uçakların uçuşu dahi yasaklanmalı ve Adalarda hiçbir askeri eğitim yapılmamalı. Tabii ki bu kapsamda 1952 yılında Yunanistan’ın İleryöz Havaalanı inşa ettiğini ve daha sonra askeri maksatla kullandığını, 1974’ten sonra da Adaları hızla silahlandırdığını söylüyor ve iddiasına dayanak olarak 23 adadan 16’sında anlaşmayı ihlal eden uygulamalarına yönelik birçok kaynakta bilgi bulunduğunu belirtiyor” ifadeleri kullanıldı.

YUNANİSTAN'IN TALEPLERİ VAR”

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar da 17 Nisan'da Sözcü'ye yaptığı açıklamada, “Biz, Yunanistan'ı tehdit etmiyoruz. Ama savunmamızda da zafiyet göstermiyoruz. Yunanistan, antlaşmalara uymalı” çağrısında bulunmuştu.

Tümamiral Cihat Yaycı'nın kitabına “Soru ve Cevaplarla Yunanistan Talepleri” adının verilmesinin nedenini görüştüğü kaynaklar şöyle açıkladı:

“Kitabın ismi özellikle ‘Ege Sorunları' değil, ‘Yunanistan Talipleri'dir. Çünkü, sorun iki taraflı olur. Türkiye'nin, Yunanistan'dan bir talebi yok. Halbuki Yunanistan'ın tek taraflı talepleri söz konusu. Adaları silahlandırıyorlar. Kara sularını ve hava sahasını artırmak, hattını egemenlik hakkı gibi kullanmak, devredilmemiş adaları da sahiplenmek gibi birçok çabaları var. ‘Ege Sorunları' denilse, sorunun bir sonraki adımı ‘çözüm' olur. Eğer, talebi bilinçsizce sorun olarak tanımlarsanız, çözüm de bir şekilde o talebin karşılanması olur. Halbuki sorun iki taraflıdır. O nedenle, Ege'de sorun yok, Yunanistan'ın talepleri var.”

Yorumlar (0)
parçalı az bulutlu