Türkiye, Doğu Akdeniz'de Sevr'e zorlanıyor! Ne yapmalı?

TÜRKİYE DENİZDEN KOPARILIP KARAYA HAPSEDİLMEYE ÇALIŞILIYOR”

Akdeniz'de Oruç Reis gemisi için 23 Ağustos'a kadar Navtex ilan edildi. İlana göre sismik çalışmalar yapacak olan Oruç Reis'e, Ataman ve Cengiz Han gemileri de katılıyor... 

Bakan Dönmez, Oruç Reis'in Antalya’dan demir alarak, çalışma yapacağı alana ulaştığını açıkladı. Yunanistan Başbakanı Miçotakis ise Türkiye'nin hamlesi üzerine Savunma ve Dışişleri Konseyi'ni toplama kararı aldı.

Emekli Amiral Cem Gürdeniz Türkiye'nin tarihi bir gün yaşadığını ifade ederek, “Bunun Sevr'in 100. Yıl Dönümü’ne denk gelmesi de tarihi bir tesadüf! Niye önemlidir bu Navtex kararı? Türkiye'nin sadece Mavi Vatan'daki hak ve çıkarları için değil Akdeniz'deki medeniyet mücadelesinin bir devamı olarak gördüğümüz için de çok önemlidir” dedi.

“TÜRKİYE DENİZDEN KOPARILIP KARAYA HAPSEDİLMEYE ÇALIŞILIYOR”

Türkiye’nin Akdeniz’den koparılmaya çalışıldığını belirten Gürdeniz, şunları söyledi:

* Bize Akdeniz'de dayatılmak istenen harita ile Türkiye denizden kopartılmaya, binlerce yıllık paydaşı olduğu Akdeniz medeniyetinden koparılmaya ve karaya hapsedilmeye çalışılmaktadır.

* Bunun da Sevr'de karada dayatılan haritadan bir farkı yoktur. Mustafa Kemal'in "Ordular, ilk hedefiniz Akdeniz'dir!" direktifi hala devam ediyor.


Herkesin sorduğu, “Çatışma ve savaş hali olur mu” sorusuna da yanıt veren Cem Gürdeniz, “Dünya tarihinde böyle bir savaş yani sismik yapan bir gemiye saldırı ile başlayan savaş yok! Türkiye bildirdiği koordinatlar içerisinde hareket ediyor. Eğer Yunanistan güç kullanırsa Türkiye’nin de kendisini savunma hakkı doğar. Yunanistan'ın böyle bir sorumsuzluğa imza atacağını düşünmüyorum. Türkiye Oruç Reis’i korumak için üst düzey önlem alacaktır. Güç kullanarak bu gemiyi engellemeye çalışırsa uluslararası hukukta barışı bozan taraf konumuna düşecektir” ifadelerini kullandı.

“BEKLENEN BİR GELİŞME”

Türkiye’nin hamlesi üzerine Yunanistan Başbakanı’nın Savunma ve Dışişleri Konseyi’ni toplama kararını da değerlendiren emekli Amiral Gürdeniz “Beklenen bir gelişme sürpriz değil” diyerek yanıt verdi.


Doğu Akdeniz'de Acilen Bunları Yapmalıyız

Emekli Koramiral Can Erenoğlu, Doğu Akdeniz’deki askeri gerilimin Türkiye tarafından artırılmaması gerektiğine dikkat çekerek, “Türkiye, öncelikli olarak Kıbrıs’a deniz ve hava üssü inşa etmelidir” dedi.

Erenoğlu, Mısır ve Yunanistan’ın Doğu Akdeniz’de Münhasır Ekonomik Bölge (MEB) anlaşması yapmasının ardından, Türkiye’nin bölgedeki varlığını güçlendirmek için atması gereken adımları değerlendirdi. Erenoğlu, Türkiye’nin olası adımlarını şöyle sıraladı:

- Türkiye, bu noktada Doğu Akdeniz’de askeri çatışmaya girmemeli, gerginlik birdenbire en üst düzeye çıkarılmamalı. Askeri gemileri çıkarıp, orada gösteri yapmanın zamanı değil. Yunanistan bölgede Türkiye’yi tahrik edecek. Türkiye, bu tahriklere kapılmamalı. Doğu Akdeniz’de yapılacak en son iş, son çözüm savaşmaktır. Bu kapsamda, tahrik için oralara giren başka ülkelerin gemileri olursa, ikaz edilerek uzaklaştırılmalıdır.

Verilecek öncelikli mesaj, Doğu Akdeniz’deki hakkımızdan vazgeçmeyeceğimizi bildirmek!

Bunun için ilk adım, sismik araştırma faaliyetini sürdürecek, denizden güvenliği sağlanacak bir araştırma gemisi göndermek. Barbaros gemisi şu an Kıbrıs tarafında. Navtex’imiz gereği Oruç Reis’in Meis güneyindeki görevi, Yunanistan ile artan sözde gerginliğin azaltılması için Almanya’nın girişimi üzerine ertelenmişti. Bu durum Türkiye aleyhtarı faaliyetlerin bir odak noktasının da Almanya olduğunu tekrar kanıtladı. Türkiye, Oruç Reis gemisini bir an önce göndermeli. Bölgede, sismik araştırma gemisinin varlığı önemli. Bu, haklarımızdan vazgeçmeyeceğimizi gösteren bir adım.

MEB İLANI

- Türkiye, 29 Kasım 2019’da Birleşmiş Milletler’e bildirdiği kıta sahanlığı sınırlarından asla taviz vermemeli. Doğu Akdeniz’de bugüne kadar ilanı geciktirilen MEB’i, derhal ilan etmeli. Uzun vadede, Lübnan, Suriye, İsrail ve Mısır ile MEB anlaşması için masaya oturulmalı. Anlaşma sağlanırsa, MEB’in kenarları ve sınırları çizilmeli. Mısır, Suriye ve İsrail ile düşmanlık tarafı seçilmemeli. Mısır’ın bu kararı siyasi olarak verdiği, aslında Yunanistan’a güvenmediği unutulmadan hareket edilmeli. Bu anlaşmalar, değişmez kanunlar değil. Suriye, Lübnan, İsrail hatta Mısır’la bile tekrar görüşülmeli.

DENİZ ÜSSÜ

 KKTC’de mutlaka deniz ve hava üssü tesis etmeli. Lojistik destek dikkate alınmalı. Kıbrıs’ta kara gücümüz zaten kolordu düzeyinde var. Yapılacak deniz ve hava üssü, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki varlığını güçlendirir, lojistiğini garantiye alır.

Rusya’nın yıllardır bölgede, Tartus’ta üssü var. Üstelik üssü giderek geliştirdi. Fransa, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) ile üs için anlaştı. İngiltere’nin zaten GKRY’de “kendi egemen alanım” dediği iki üssü var. Doğu Akdeniz’de olma iddiası olan Türkiye’nin öncelikli olarak Kıbrıs’a deniz üssü inşa etmesi gerekir.

Geçtiğimiz aylarda ise, Petrol Mühendisleri Odası Enerji Politikaları Çalışma Grubu Başkanı Necdet Pamir, Doğu Akdeniz’de Türkiye karşıtı blokta yer almamış ülkeler konusuna dikkat çekmişti. Bu ülkelerin doğalgaz ve petrol aramaları konusunda tecrübeli ülkeler olduğunu hatırlatan Pamir şunları söylemişti:

Şu ana kadar Türkiye’nin karşı safında yer almamış ülkelerle işbirliği yapılabilir. Bu ülkeler arasında ilk akla gelenler Rusya, Çin, İran, Venezuela ve Azerbaycan. Bu ülkelerde bulunan güçlü şirketlerle işbirliği yapılırsa hem Doğu Akdeniz’de güç dengesi sağlanır, hem de risk paylaşılmış olur” 

ÖNEMLİ BİR AYRINTI

Türkiye Petrolleri'nde deneyimli personelin emekli edildiğini de ifade eden Pamir, şunları kaydetti:

Fatih ve Yavuz gemilerinde personel olarak dışarıdan hizmet alınıyor. Bu doğru değil. Türkiye Petrolleri'nden emekli edilen deneyimli personel hemen geri çağrılmalı ve göreve başlamalıdır. Bu personelin çoğu 30-40 yıllık deneyime sahiptir. Bunun kıymeti bilinmelidir. Elimizdeki deneyim ve birikimi heba etmeyelim. MTA’nın Oruç Reis sismik araştırma gemisinde Türk mühendis ve teknisyenleri görev yapıyor. MTA doğru yönde adımlar atıyor. Ama Türkiye Petrolleri için aynı şeyi söylemek zor.

Yorumlar (0)
30°
parçalı az bulutlu