Türkiye Navtex İlan Etti, Yunan Ordusu Kırmızı Alarma Geçti!

Türkiye Navtex İlan Etti, Yunan Ordusu Kırmızı Alarma Geçti!

Oruç Reis sismik araştırma gemisinin yapacağı sondaj faaliyetleri kapsamında, Türkiye'nin Meis adasının güneyi ve doğusunda NAVTEX ilan etmesi Yunan ordusunu alarma geçirdi.

Türkiye, Libya ile imzaladığı deniz yetki sınırlama anlaşmasından doğan hakları çerçevesinde Meis adasının güneyi ve doğusunu kapsayan bölgede NAVTEX ilan etti.

Oruç Reis sismik araştırma gemisinin belirlenen alanlarda araştırma faaliyetleri yürütecek olması Yunan ordusunu alarma geçirdi.

TÜRK SAVAŞ GEMİLERİ BÖLGEYE İNTİKAL ETTİ İDDİASI


Yunan kaynakları, Türk Deniz Kuvvetleri'ne bağlı en az 15 savaş gemisinin Aksaz Deniz Üssü'nden ayrılarak bölgeye doğru hareket ettiğini öne sürdü.

Yunanistan Genelkurmay Başkanı Konstantinos Floros'un da Güney Kıbrıs ziyaretini yarıda keserek Atina'ya döndüğü vurgulandı.

SON GELİŞMELER 

BILD-Alman Basını:

"Almanya Başbakanı Merkel, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Yunanistan Başbakanı Miçotakis ile yaptığı telefon görüşmelerinde Türkiye-Yunanistan savaşını durdurdu."

***
Oruç Reis gemimiz hala bölgede. Savaş gemilerimiz korumada. Yunanistan da bugün Navtex ilan etti. 
***
Dışişleri bakanlığımız geri adım atılmayacağını belirtti. Sıcak çatışma olasılığı hala sürüyor.
***
SON DAKİKA

Yunanistan SYRIZA lideri ve eski Başbakan Aleksis Çipras: "Türk donanmasına ait 40'tan fazla savaş gemisi Rodos ve Meis adaları yakınlarına konuşlandı. AB ve ABD'yi bizimle işbirliğine davet ediyoruz."

NAVTEX NEDİR?

Navtex, denizcilere, meteoroloji tahminleri, seyir bilgileri, aciliyet, emniyet ve denizde çalışma yapılan sahalar hakkında bilgi veren haberleşme cihaz sistemidir. Ülkelerin Deniz Kuvvetleri, yapacağı eğitim ve tatbikatların bilgisini önceden duyurarak bu sahalara girilmemesi konusunda uyarılarda bulunuyor.

TÜRKİYE'DE NAVTEX UYGULAMASI?

Türk karasularında Navtex Mesaj ve Seyir duyuruları Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Seyir, Hidrografi ve Oşiongrafi Dairesi Başkanlığı tarafından Antalya, Samsun, İstanbul ve İzmir yayın istasyonlarından çıkarılmaktadır. Seyir duyuruları Sivil - Askeri tüm Gemi ve Tekneler için bağlayıcı niteliktedir. bu duyurular aynı zamanda Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü Web sitesinde de yayınlanarak denizcilerin güvenli seyirleri garanti edilmektedir.

Yorumlar (0)
16°
açık