Uluslararası Türk Akademisi Başkanı'ndan 23 Nisan kutlaması

Uluslararası Türk Akademisi Başkanı'ndan 23 Nisan Açıklaması

Uluslararasi Türk Akademisi Başkanı Darhan Kıdırali'nin 23 Nisan Türkiye Cumhuriyeti Ulusal Egemenlik Bayramı ve Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin 100. yıldönümü vesilesi ile yayınladığı mesajı:

Türkiye Cumhuriyeti’nin temelini oluşturan esas kurumlardan biri olan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 100. Yıl Dönümü’nü şahsım ve Uluslararası Türk Akademisi adına en içten dileklerimle kutluyorum.

“Egemenlik, kayıtsız şartsız milletindir” ilkesiyle yüz yıldır Türk milleti ve devleti egemenliğinin teminatı olan Türkiye Büyük Millet Meclisi, bugün Türk devletleri ile hem ikili hem Türk Dili Konuşan Ülkeler Parlamenter Asamblesi çerçevesinde çok taraflı işbirliğine öncülük etmektedir.

TBMM, Türk Dünyası için ortak değerlerin tanıtılması ve korunması, ulusal yasaların yakınlaştırılması istikametinde büyük çabalar sarf eden Türk Dünyasının güzide kurumlarından biridir.

Millî Mücadele döneminde Atatürk’ün önderliğinde millî egemenlik mücadelesinin sembölü olan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 100. Yılı dolaysıyla kardeş Türkiye'yi ve Meclis’in tüm saygıdeğer üyelerini bir daha kutlar, Türk milletinin kayıtsız ve şartsız egemenliğini temsil eden Meclisin daha nice yüzyıllara ulaşmasını temenni ederim

Darhan Kıdırali
Uluslararası Türk Akademisi Başkanı

Yorumlar (0)
14°
açık