Uluslararası Türk Akademisinin kuruluşunun 10. yıldönümünde liderlerimizden tebrikler

Uluslararası Türk Akademisinin kuruluşunun 10. yıldönümünde liderlerimizden tebrikler

Türkçenin Diriliş Hareketi Derneği olarak üstün başarılar diliyoruz.

Yalçın Mıhçı - Suat Özer 


Abzal Sapurbakuly

Kazakistan’ın Kurucu Cumhurbaşkanı Elbası Nursultan Nazarbayev ve Kazakistan Cumhurbaşkanı Kassym-Jomart Tokayev’in yanı sıra, Türkiye ve Kırgızistan’ın Devlet Başkanları ve TBMM Başkanı Uluslararası Türk Akademisi’nin 10. yıldönümü dolayısıyla kutlama mesajlarını ilettiler.

Cumhurbaşkanı Tokayev ile yaptığı telefon görüşmesinde, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Türk Dünyasında işbirliği üzerine görüşlerini ifade ederek, 10. yıldönümünü kutlamakta olan Türk Akademisi’nin verimli ve başarılı çalışmalarına dikkat çekti.

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooranbay Jeenbekov’un tebrik mektubu ise şu duyguları paylaşmaktadır: “Kısa bir süre içinde Türk Akademisi, önemli uluslararası bilimsel etkinlikler düzenledi, Türkolojinin çeşitli alanlarında temel bilimsel çalışmalar yayınladı ve Türk devletleri arasındaki manevi entegrasyonun güçlendirilmesine önemli katkıda bulundu.”

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Mustafa Şentop, kardeş ülkelerin ortak gayretleri ile kurulan güzide kuruluşun ortak tarih ve kültürün araştırılıp dünyaya tanıtılması hususunda öngörülen hedeflere emin adımlarla yürüdüğüne inancını belirterek, akademinin Türk dili konuşan ülkelerdeki bilim insanları ve aydınları bir araya getiren önemli platform haline geldiğine vurgu yaptı.
#twesco


Uluslararası Türk Akademisi 10. Yıldönümünü Kutlamaktadır

25 Mayıs, Türk Dünyası bütünleşme süreci bakımından önemli tarihtir. Çünkü 25 Mayıs 2010 yılında Kazakistan’ın Başkenti Nur-Sultan’da Türk Medeniyetinin araştırılmasına öncülük edecek ve bu alandaki çalışmaların koordinasyonunu yürütecek olan Türk Akademisi açılmıştı. 

Akademinin açılışını bizzat Kazakistan’ın Kurucu Cumhurbaşkanı Elbası Nursultan Nazarbayev ve dönemin Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül gerçekleştirmişlerdi. 

2012 yılında Bişkek’te düzenlenen Türk Keneşi’nin 2. Zirvesinde Türk Akademisine uluslararası statü verilmiştir. Onay işlemlerinin tamamlanmasından sonra Türk Akademisi, 28 Ağustos 2014 tarihinde uluslararası teşkilat statüsünü kazanmıştır. 

Akademinin amacı “Türk Dünyasının eski çağlardan günümüze kadarki tarih, dil, edebiyat ve kültürünü araştırmak, Türk devletlerinin insanlık medeniyetindeki yeri ve katkısını orijinal kaynaklar temelinde tespit etmek ve Türk Dünyasıyla ilgili bilimsel araştırmaları koordine eden eşsiz bir merkez haline gelmek” olarak açıklanmış ve bu doğrultuda on yıl doyunca hizmet verilmiştir. Akademi Türk Dünyasındaki bilim adamlarının sürekli olarak bir araya geldiği platform haline gelirken, kurumun çalışmaları bütün dünyada dikkat çekmektedir. Eğitim alanında “Türk Tarihi Ortak Ders Kitabı” ve “Ortak Coğrafya ve Edebiyat Ders Kitabı” Türk Akademisinin çabaları sonucunda tamamlanmıştır. Böylece akademi, Türk Dünyasında bilimsel araştırmalar bağlamındaki bütünleşmede büyük bir açığı kapatmaktadır.

Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan ve Türkiye tarafından kurulan akademiye 2018 yılı Macaristan üye olurken, Özbekistan’ın üyeliği ile müzakereler devam etmektedir. Bu durum uluslararası toplumunu Türk Akademisi’ne olan ilgisini ortaya koymaktadır.

Bu önemli tarihte akademinin 10. yıldönümü dolayısıyla Elbası Nursultan Nazarbayev, Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım-Jomart Tokayev, Türk Keneşi Genel Sekreteri Bağdat Amreyev ve TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov kutlama mesajlarını göndermiştir. 

Kutlama mesajında Nazarbayev, Akademinin 10 yıl içinde önemli araştırma merkezi ve Türk Dünyasının başat kurumu haline geldiğine dikkat çekerek örgütün Türk devletleri okulları için ortak ders kitaplarını hazırlama ve Birleşmiş Milletler ve UNESCO gibi uluslararası örgütlerle işbirliğinin başarılı bir şekilde gelişmekte olduğunun altını çizmektedir. Ayrıca, Nazarbayev akademinin arkeolojik çalışmalarının elde ettiği başarıdan da övgüyle bahsetmektedir.

Cumhurbaşkanı Tokayev ise Türk Akademisi Başkanı Darhan Kıdırali’ye hitaben yazdığı mektubunda kurumun 10. yıldönümünü kutlamakta ve bu bağlamda akademinin kardeş halklar arasındaki ortak değerlerin yeniden keşfedilmesi ve gündemde tutulması ile ilgili olarak önemli görevler üstlenmekte olduğunu belirtmektedir. Türk Medeniyeti, akademinin çalışmalarının sayesinde uluslararası toplumda başarılı bir şekilde tanıtılmaktadır. Tokayev’e göre bu faaliyetler sonuç itibarıyla Türk Dünyasındaki birlik ve beraberliğe önemli katkıda bulunmaktadır.

Türk Keneşi Genel Sekreteri Bağdat Amreyev; tebrik mesajında Türk Akademisinin üye ülkeler arasında bilim ve eğitim alanlarında koordinasyon, işbirliği ve araştırma faaliyetlerini sürdürmekte, bilimsel yayınlar yapmakta ve uluslararası ortaklıklar ve konferanslar sayesinde Türk Dünyasının bilimsel hazinesinin dünya çapında tanıtımına katkıda bulunmakta olduğunu belirtmektedir. Amreyev, akademinin bu verimli araştırma ve yayınlarına devam ederek daha birçok başarıya imza atacağına ve Türk Dünyası için faydalı işler yapmaya devam edeceğine güveninin tam olduğunu ifade etmektedir.

TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov akademinin 10. yıldönümünü kutlama mesajında bundan 10 yıl önce Nahçıvan Zirvesinde alınan kararla kurulan Uluslararası Türk Akademisi’nin kuruluşundan bu yana geçen sürede hayata geçirdiği projelerle büyük başarılar elde ettiğine ve Türk halklarının bilimsel entegrasyonuna önemli katkılar sunduğuna vurgu yapmaktadır. Kaseinov, bugün Moğolistan, Kazakistan, Rusya ve Çin topraklarında bulunan Türk medeniyetinin beşiği Altay Bölgesi’nde Akademi’nin koordinasyonunda yürütülen arkeoloji araştırmalarının Türkoloji alanında büyük yenilikleri müjdeler nitelikte olduğuna dikkat çekmekte ve bu bağlamda akademi çalışanlarını tebrik etmektedir.

Bu vesileyle Kazakistan Ankara Büyükelçiliği adına Uluslarasi Türk Akademisi Başkanı Sayın Darhan Kidirali ve Akademi çalışanları en kalbi duygularımızla kutluyoruz.
 #twesco10 #twesco

Yorumlar (0)
25°
açık