Yunan Askerleri Turist Feribotuyla Meis Ada'sına Yerleştiriliyor!

Yunan Askerleri Turist Feribotuyla Meis Ada'sına Yerleştiriliyor!

TURİST FERİBOTLARIYLA ASKER GÖNDERDİLER

Avrupalılar bir yandan Doğu Akdeniz'de, bir yandan Ege'de Yunanları üstümüze sürüyorlar. Oruç Reis gemisinin arama yaptığı bölgeyle ilgili Türkiye NAVTEX ilan ederken, Ege denizinde F-16 uçakları Yunanistan’a ait savaş uçaklarını kovaladı. Avrupa Birliği’nden, Yunanistan’a destek mesajları gelirken, gerilimi arttıracak yeni bir hamle daha geldi.

Yunanistan son olarak silahlandırılması yasak olan Meis Adası'na turist feribotlarıyla asker konuşlandırdı. Üstelik bunu sivil feribotlarla yaparak gerçekleri gözden kaçırmaya çalışıyorlar. Fransız haber ajansı AFP tarafından servis edilen görüntülere göre, Yunan askerlerinin adaya turist feribotları ile geldiği görülüyor.

Yunanistan'ın söz konusu adımları 1923 tarihli Lozan ve 1947 tarihli Paris Barış Antlaşmalarının yeni bir ihlali anlamına geliyor. Yunanistan, antlaşmalara göre silahlandırması yasak olmasına rağmen adaları silahlandırmaya devam ediyor.

1923 yılında imzalanan Lozan Antlaşması ve 1947 yılında imzalanan Paris Antlaşması gereğince Yunanistan tarafından Limni, Semadirek ve Doğu Ege Adaları (Midilli, Sakız, Sisam, Nikarya) ile On İki Ada’da (Stompalya, Rodos, Kalki, Skarpanto, Kasas, Piskopis, Misiros, Kalimnos, Leros, Patmos, Lipsos, Sömbeki, İstanköy ve bağlantısı olan adalar ile Meis Adası) Kolluk Kuvvetleri dışında silahlı kuvvet bulundurulmaması ve tahkimat yapılmaması hükme bağlanmıştı.

TDH TÜRK HABER YORUMU

Avrupalıların bir yandan Doğu Akdeniz'de, bir yandan Ege'de Yunanları üstümüze saldıkları çok açık görülüyor. Allah insana düşmanın bile mert olanını versin! Daha önce etek giymiş PKK'lı teröristleri çok gördük. Şimdi de sivil feribotla adamıza yerleşmeye kalkan sözde askerleri görüyoruz.

Bu hafta içerisinde TDH TÜRK HABER olarak yeni bir girişim başlatıyoruz:

Kurucularımızdan Suat Özer, Birleşmiş Milletler Cenevre Ofisi'ne resmi dilekçemizi sunarak, Yunanistan'ın yasadışı olarak silahlandırdığı adalardan derhal çıkartılması için gerekli yaptırımların uygulanmasını talep edecek. Lozan Antlaşması'na göre silahsız bölge olması gereken bu adalarda ne kadar Yunan askeri ve ne tür silahlar bulunduğunun tespit edilmesi için Türk ve Yunan delegelerinin de içinde bulunduğu bağımsız bir denetleme kurulunun kurulmasını da ayrıca talep edeceğiz.

Vatan savunması yalnızca ordumuza bırakılamaz. Savaş son çaredir. Biz TDH olarak, bu konuda her türlü girişimi yaparak ulusal haklarımızı sonuna dek savunmaya kararlıyız. Gelişmeleri sizlere duyuracağız.

Saygılarımızla.

TDH TÜRK HABER 

Yorumlar (1)
Zafer ay 1 ay önce
Adaları batıralımda kurtulalım gitsin ne onlara ne bize
15°
parçalı az bulutlu