Yunan Cumhurbaşkanı'nın ilk işi Türkiye'nin Eşek Ada'sını ziyaret etmek!

Yunan Cumhurbaşkanı'nın ilk işi Türkiye'nin Eşek Ada'sını ziyaret etmek!

Yunanistan’ın ilk kadın Cumhurbaşkanı Katerina Sakelaropulu, 29 Haziran 2020’de Aydın sınırları içindeki   Eşek Adası’na geliyor. Katerina Eşek Adası’na yapacağı ziyaretini helikopterle gerçekleştirecek ve programa göre adada 4 saat kalacak. Katerina’nın ilk ziyaretini Yunan işgali altında olan Eşek Adası’na yapacak olması dikkat çekti.

Milli Savunma Bakanlığı eski Müsteşar Yardımcısı emekli Kurmay Albay Ümit Yalım, 1923 Lozan Antlaşması'na taraf olan İngiltere tarafından 1943 yılında yayınlanan haritada Eşek Adası'nın 12 Ada deniz sınırlarının dışında ve Türkiye'ye ait olduğunun açıkça gösterildiğini belirtti.

Yalım şöyle konuştu:

"1947 Paris Antlaşması'na taraf olan ABD tarafından 1951 yılında yayınlanan haritada Yunan Cumhurbaşkanı Katerina'nın ziyaret edeceği Eşek Adası'nın 12 Ada deniz sınırlarının dışında ve Türkiye'ye ait olduğu açıkça gösteriliyor."

Yani bu yapılan gezi Yunanistan iç kamuoyuna karşı bir şov, Türkiye'ye karşı ise sözde bir gövde gösterisi.

Yunan Cumhurbaşkanı Katerina'nın ilk yurt dışı ziyaretini Türkiye'nin adasına yapması tuhaf. Bizim Cumhurbaşkanlığı ve Dışişleri Bakanlığı ise henüz  bir açıklama yapmadı.

16 yıllık işgal

Eşek Adası, 16 yıldır Yunan işgali altındadır. Adada konuşlu üslerde yüzlerce silahlı Yunan askeri görev yapıyor. Katerina'nın, Aydın Eşek Adası'na gelişi engellenmeli, bizim adamızda egemenlik ve bayrak gösterisi yapmasına fırsat verilmemelidir.

Yunan Savunma Bakanı Panos Kammenos da bizim Eşek Adası'nı ziyaret etmişti ve buna Türkiye sert tepki göstermişti.

DAHA ÖNCE NELER OLMUŞTU?

Yunan Kara Kuvvetleri Denetleme Heyeti Başkanı Korgeneral Antonios Nomikos, 2019 10-11 Nisan tarihleri arasında iki günlük süre içinde hiçbir engelle karşılaşmadan Eşek, Bulamaç, Hurşit ve Kalolimnoz adalarına geldi. Korgeneral Nomikos, işgalci Yunan askerleri ile birlikte Aydın Eşek Adası'nda Türkiye'ye meydan okudu. Nomikos'un Aydın Bulamaç Adası'nda denetlediği askerlerin tam teçhizatlı olması dikkat çekti.

Yorumlar (0)
16°
açık