Yunanistan'la gizli Lozan pazarlığı başlıyor

Yunanistan'la gizli Lozan pazarlığı başlıyor

Yunanistan'la gizli Lozan pazarlığı başlıyor.
Ermeniler Yunan elçisine neden madalya taktı?
Amirallerimiz: "Yunanistan'ın yaptığı hırsızlıktır, göz yumulamaz!"

***

Yunanistan, Lozan Antlaşmasını ihlal ediyor. 23 adadan 16’sında Yunan askeri var. Türkiye’nin bu duruma karşı çıkması üzerine Yunanistan’ın, “Lozan’ın da masaya getirilmesini” istediği öğrenildi.

***

Sözcü gazetesi yazarı Saygı Öztürk'ün konuya ilişkin makalesinde şu noktalar öne çıkıyor:

Yunanistan her fırsatta Türkiye'yi ülkesine karşı tacizlerde bulunmakla suçlarken, Türkiye ise Yunanistan'ı 1923 tarihinde imzalanan Lozan, 1947'da imzalanan Paris Antlaşmaları'nda gayri askeri statüleri kabul edilmiş olan adaları adım adım silahlandırdığını, 23 adadan 16'sınında asker ve silah yığınağı yapıldığını ortaya koyuyor. Türkiye'nin, iki antlaşmayı hatırlatması üzerine Yunanistan, Lozan'ın yeniden ele alınmasını istedi.

AÇIKLAMA YAPILMAYACAK

Yunanistan'ın karasularının  6 mil olmasına rağmen, hava sahalarının 10 mil olduğunu öne sürdüğünü kaydeden askeri kaynaklar, bu durumun uluslararası antlaşmalara aykırı olduğunu söylediler. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Yunanistan'la ilişkilerin de iyi komşuluk çerçevesinde yürümesinden yana olduğunu belirtti. Akar şunları söyledi:

“İyi komşuluk ilişkileri çerçevesinde tüm komşularımızla, Yunanistan ile Bulgaristan ile çalışmalarımız sürüyor. Dolayısıyla buradaki faaliyetlerimizin iyi komşuluk ilişkileri çerçevesinde yürümesinden yanayız” dedi.

Toplantı ne zaman?

Henüz tarih belerlenmiş değil ancak Merkel'in de araya girmesiyle konunun bir an önce ele alınması bekleniyor.

Toplantıda Türkiye ile Yunanistan arasındaki tartışmalı her konu masaya yatırılacak. Yapılan görüşmelerin içeriğiyle ilgili iki ülke de hiçbir açıklama yapmayacak. Masaya yatırılacak konular arasında Lozan Antlaşması hükümlerine Yunanistan'ın uymadığı örnekler gündeme getirilecek. Yunanistan ise Lozan'ın güncellenmesi için ısrarcı olacak. Görüşmelerde ele alınan konularla ilgili hiçbir açıklama yapılmayacak. Tıkanılan maddeler atlanacak. Özellikle adaların silahlandırılması toplantının önemli konuları arasında yer alacak.


YUNANİSTAN UYMUYOR

Emekli Amiral Türker Ertürk ise sosyal medyadan şu açıklamayı yaptı:

Hedef; Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde kurulan Cumhuriyetin 2023’e kadar cenazesini kaldırmaktır!

Emekli Tümamiral Semih Çetin ise, Türkiye’nin Doğu Akdeniz politikaları üzerine şu açıklamayı yaptı:

 “Doğru politikalarla bu noktaya getirilmiş bir uluslararası meselede karşı tarafa koz verdik. Çok net söylüyorum; sonuna kadar haklı olduğu Doğu Akdeniz ve Kıbrıs meselesini savunamayan Türkiye, hiçbir meselesini savunamaz. Silahlı Kuvvetlerimizin caydırıcılığını tartışmalı hale getirmek bu coğrafyada yapılabilecek en büyük hata olur. Lozan’a aykırı olarak silahlandırılan bölgelerde ilk askeri faaliyetin tespit edilmesi ile birlikte çok kuvvetli reaksiyon göstermeliydik. Türkiye bu safhada süreli ültimatom vermiş olsa, Yunanistan’ın faaliyeti durdurması işten bile değildi. Sadece lafta kalan itirazlar, ne yazık ki günümüzde fazla prim yapmıyor. Doğu Akdeniz’deki deniz yetki alanları ile ilgili olarak, Türkiye’ye olması gerekenden 141 bin kilometrekare daha az bir deniz sahasını kabul ettirmeye çalışıyorlar. Bu hırsızlık.” 

Yunanistan Cumhurbaşkanı Katerina Sakellaropulu Eşek Adası'nı ziyaret edince gerilim artmıştı. Adalarımıza asker yığılmasına şu ana kadar Türkiye pek tepki göstermemişti. Doğu Akdeniz'de petrol aramaların nedeniyle çıkan büyük gerilim şimdi adalar konusuna sıçramış görünüyor.


Cumhurbaşkanı Erdoğan geçtiğimiz gün Lozan Antlaşmasının bazı hükümlerine Yunanistan'ın uymadığını hatırlatmış ve şunları söylemişti:

“İnançların yaşanması noktasında maalesef Yunanistan'da sıkıntılar var. Hâlâ bir baş müftülük meselesi çözülememiştir mesela. Orada da baş müftünün seçimle değil atamayla geldiğini görüyoruz.

"Lozan ne diyor Lozan seçim diyor. Aynı şey Türkiye için de geçerli. Türkiye'de şu anda patrik seçimle gelir. Sen Sinod meclisi seçer. Lozan'ı hemen Ege'ye hasredip işi bitirmeyelim. İnancına güvenen inanç hürriyetinden korkmaz.”

TDH TÜRK HABER olarak gözden kaçan bir haberi ilişkilendirmek istiyoruz. Büyük resim böylece daha kolay görülecektir:

Lozan antlaşmasının yıl dönümünde Ermenistan Savunma Bakanı ile Yunan Büyükelçi ve askeri temsilciler Erivan'da ortak güvenlik toplantısı yaptı.

Ermenistan Savunma Bakanı Davit Tonoyan, Erivan'da Yunan Büyükelçisi ve askeri temsilciler ile görüştü. 

"Ortak" güvenlik konusunda yapılan görüşmede, askeri iş birliği yapılması kararlaştırıldı ve  Yunan askeri ataşeye madalya takıldı.

Ateş çemberindeyiz. Düşmanlar tıpkı 100 yıl öncesindeki gibi bize karşı kenetlenmiş durumda.

Biz hep hazırız.

TDH TÜRK HABER 

Yorumlar (0)
21°
parçalı az bulutlu