Yunanlar, sözde Pontus soykırım gününde hakaret yağdırdı: "Kemalist sürüler!"

Yunanlar, sözde Pontus soykırım gününde hakaret yağdırdı: "Kemalist sürüler!"

19 MAYIS GÜNÜ, YUNANİSTAN'DA SÖZDE PONTUS SOYKIRIM GÜNÜ OLARAK ANILIYOR!


Birilerinin, Türkiye ve Atatürk'e yönelik tarihi düşmanlığı hız kesmeden devam ediyor.


Bizler, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı'nın 101'inci yıldönümünü kutladık.

Yunanistan'da ise 19 Mayıs maalesef büyük bir iftira olan “Pontus soykırım” günü sayılıyor.


Yunan yetkililer, her yıl olduğu gibi ülkemize yine inanılmaz suçlamalarda bulundu; Yunanistan'da gösteriler yapıldı, bayrağımız yakıldı.

Kimler, neler söyledi?

Yunanistan Dışişleri Bakan Vekili Miltiadis Varvitsiotis Meclis'te hükümet adına yaptığı konuşmada, şu ifadeleri kullandı:

Pontus soykırımında hayatta kalanların tanıklıkları, o manzaranın korkunçluğunu aksettiriyor. 'Duyamayayım diye kulaklarımı toprakla doldurdum. Ama seslerin kükreyişi ve ağlayışlar öylesine fazlaydı ki, gökler bile duydu.'

Bu denli dondurucu bir tanıklık, 19 Mayıs 1919'dan 1922'ye kadar süren imha seferindeki 353 bin ölümün yasını tutan Pontus Yunanlarının yaşadıkları acının boyutunu gösteriyor... Kemalist ve neo-Türkçü sürüler elinden çektikleri saldırılar ve sistemli imha, şevklerini kırmadı.

O yüzden, kalan Pontus Yunanları ülkemizde, Yunanistan'da yeniden konumlandırılmışlar ise de -ulusal bir facianın ve ekonomik çöküşün olduğu zor bir iklimde ve yerli nüfusun güvensizliğiyle sıkça karşı karşıya kalarak- ilkelerine, Ortodoksluğa, vatanımıza inançları ile kısa sürede kaynaşmayı sağlamışlar ve ulusal ideallerimizin önemli destekçileri arasında yer almışlardır...

"Türkiye kabul etmeli"

Yalnızca bugün değil, her gün kurbanları hatırlamak ve onurlandırmak sorumluluğumuz ve görevimiz var: Pontus soykırımının tanındığını sonunda görmek. Pontus soykırımının kurbanlarına karşı işlenen suçları kabullenmek, Türkiye için son derece özgürleştirici olacaktır. Hükümet adına bu ulusal hedefimize -diğer bir deyişle Pontus soykırımının 20. yüzyılda iz bırakan soykırımlardan biri olduğunun tanınması sürecine- olan mutlak saygımızı ve bağlılığımızı ifade etmek, sizler ve Pontus Yunanları ile birlikte haykırmak isterim: Bir daha asla!”

Dışişleri Bakan Yardımcısı Kostas Vlasis,

“Pontus Yunanlarının tarihi kanla, acıyla ve zulümden kaçış ile yazılmıştır. Bu trajedinin kurbanları adalet aramayı sürdürmektedir. Tarihi hafızamızı korumak ahlaki, tarihi ve ulusal bir görevdir. Çünkü tarihlerini bilmeyen milletler, o tarihi yeniden yaşamaya mahkûmdurlar.

Pontus soykırımının uluslararası olarak tanınmasına yönelik mücadele sürmektedir. Bu bağlamda Yunan Devleti, Türkiye'den geç de olsa geçmişini kabul ederek, sorumluluklarını yerine getirmesini talep etmektedir.

Tarihi gerçeğin onarılması barış, özgürlük ve adalet değerlerine dayalı olarak kurulmak zorunda olan bir dünyada, nasyonalistliğin ve hoşgörüsüzlüğün her türlüsüyle mücadele etmenin tek kesin yoludur” açıklamasını yaptı.

Yorumlar (0)
13°
açık