09.12.2018, 22:50

Tüm Yönleriyle Doğu Türkistan Gerçekleri 8

MEN ÖLMİDİM ÖLMEYMEN, YAK ÖLMEYMEN*

Erşidin Erkin bir Doğu Türkistan Türk’ü. Doğu Türkistan’da yaşanan zulmü duyurabilmek için İstanbul’dan Ankara’ya yürüyor. Erşidin, ‘‘Doğu Türkistan için savaşın demiyoruz, sadece bu zulme dur deyiniz, sessiz kalmayınız.’’ diyerek Türk milletine çağrıda bulunuyor. ‘‘Kimse yoksa ben varım!’’ diyerek yürüyor. Özgürlük için yürüyor. Uyan artık Türk milleti. Kardeşinin çığlığına kulak ver!

ÇİN’E GİTTİK, ÇİN’İ ALKIŞLADIK, DÖNDÜK!

Çin ziyaretine giden "TÜRK ve Müslüman" Türkiye Cumhuriyeti heyetinin, Çinli mevkidaşlarından "TÜRK ve Müslüman" Doğu Türkistan Türklerinin tutulduğu ve türlü işkenceler gördükleri toplama kamplarının kapatılmasını isteyeceğini düşünüyorduk. Konusu açılmadığı gibi ‘‘Çin’i stratejik dost bir ülke olarak görüyoruz’’ dedik, Çin’i alkışladık, övdük.

Çin’den sonra Türkiye Cumhuriyeti heyeti İran’da ‘‘Terörizmle Mücadele Konferansı’’na katıldı. Konferansta TERÖRİST ÇİN de vardı. Bir sonraki Terörizmle Mücadele Konferansı’nın Türkiye’de olacağı duyuruldu ve katılımcı ülkelerin bir sonraki konferanstan daha somut sonuçlar almayı planlandıkları belirtildi. Nasıl kararlar çıkacak hep birlikte göreceğiz…

Ne kadar görmezden gelinmeye çalışılırsa çalışılsın, Doğu Türkistan Türklerinin yaşadığı sistematik asimilasyon, soykırım ve türlü işkenceler artık biliniyor. Toplama kamplarının varlığı ise uydu görüntülerinden kanıtlandı. Ülkemizdeki bazı gruplar ısrarla Doğu Türkistan’da Çin zulmü olmadığını söylemeye devam etseler de, bu söylemlerin nedeninin, Doğu Türkistan Türklerine zorla söyletilen Komünizmi öven marşlar olduğunu biliyoruz. Ne de olsa zihniyet aynı! Türklükten yana değil, Komünizmden yana durmalarına şaşırmıyoruz artık!

ÂLİM ÖLDÜ, ÂLEM ÖLDÜ

28 yıldır Çin hapishanesinde tutuklu bulunan Doğu Türkistan'ın tanınmış âlimlerinden Abdülkerim Abdülveli (Kirem Qari) hapishanede şehit oldu. Yitirdiğimiz âlim için Türkiye’de gıyabi cenaze namazı kılındı. Türk ve İslam dünyası sessizliğini koruyor. Ölenler sadece Doğu Türkistanlı âlimlerimiz değil, insanlık da ölüyor, âlem de ölüyor!

TÜRK DÜNYASI KOPUK, TÜRK DÜNYASI DAĞINIK, TÜRK DÜNYASI TUTSAK

Doğu Türkistan’daki Çin zulmü bitmek bilmiyor. Güney Türkistan (Afganistan) Türklerinin üzerine çeşitli terör örgütleri musallat edilmiş. Taliban adlı terör örgütüyle savaşan Güney Türkistan Türkleri Afganistan ordusu tarafından acımasızca öldürülüyor. İran işgalindeki Güney Azerbaycan’da 40 milyon kadar Türk esaret altında. Dilleri yasak. Karabağ Ermenilerin, Kırım Rusların elinde. Suriye, Irak Türkmenleri yalnızlığa itilmiş. Kıbrıs’ın güneyi yitirilmiş. Özerk diye bildiğimiz Tataristan, Başkurdistan gibi Türk elleri Rus kontrolünde. Altay, Tuva, Hakas, Saka, Çuvaş kim? Bilen yok!

Bir olursak diri oluruz, diri olursak iri oluruz. Türk milliyetçileri olarak kenetlenmek zorundayız...

*Doğu Türkistanlı şair Küreş Kusen’in bir şiiridir. Şiirin Uygur Türkçesi ve Türkiye Türkçesi şöyledir:
 

MEN ÖLMİDİM, ÖLMEYMEN, YAK ÖLMEYMEN
Ecdatlarning izidin mangmay turup,
Kısas üçün hencerni almay turup,
Armanlirim emelge aşmay turup,
Meni öldi dimeng hey ademler,
Men ölmidim, ölmeymen yak ölmeymen.

Kök bayrakni vetenge asmay turup,
Düşmenlerni tamami atmay turup,
Azatlignin tangliri atmay turup,
Meni öldi dimeng hey ademler,
Men ölmidim, ölmeymen yak ölmeymen.

Galibiyet marşini eytmey turup,
Vetinimdin bu zulum ketmey turup,
Pütün dünya Uygurni bilmey turup,
Meni öldi dimeng hey ademler,
Men ölmidim, ölmeymen yak ölmeymen.

Men ölmidim, ölmeymen yak ölmeymen,
Men ölmidim, ölmeymen Küreş ölmeydu!


BEN ÖLMEDİM, ÖLMEM, YOK ÖLMEYECEĞİM
(Ecdatların izinden yürümeden,
Kısas için hançeri almadan,
Düşlerim gerçekleşmeden,
Bana öldü demeyin, ey insanlar!
Ben ölmedim, ölmem; yok ölmeyeceğim.

Gök bayrağı vatana asmadan,
Düşmanların tamamını atmadan,
Özgürlük günü doğmadan,
Bana öldü demeyin, ey insanlar!
Ben ölmedim, ölmem; yok ölmeyeceğim.

Galibiyet marşını söylemeden,
Vatanımdan bu zulüm gitmeden,
Bütün dünya Uygur'u bilmeden,
Bana öldü demeyin, ey insanlar!

Ben ölmedim, ölmem; yok ölmeyeceğim.

Ben ölmedim, ölmem; yok ölmeyeceğim.
Ben ölmedim, ölmem; Küreş ölmez.)

DİLEK YILMAZ

TÜRKLÜKBİLİMCİ (TÜRKOLOG)

Yorumlar (0)