Almanya'da İki Dilli Tiyatro Etkinliği

Almanya'da İki Dilli Tiyatro Etkinliği

Almanya'da İki Dilli Tiyatro Etkinliği

Münih Eğitim Ataşesi Prof.Dr. Mustafa Çakır aracılığıyla edindiğimiz güzel bir haberi sizlerle paylaşıyoruz.

TDH olarak Türkçemizin her yerde korunup yaygınlaşması için çaba göstereceğiz. Emeği geçen öğretmenlerimizi yürekten kutluyoruz...

Almanya'nın Bayern-Ingolstadt bölgesinde Türkiye Münih Başkonsolosluğu Eğitim Ataşeliğine bağlı olarak görev yapan Türkçe ve Türk Kültürü dersi öğretmeni Sevgi Yılmaz, Ingolstadt Alman Kültür Derneği (KulturKAP) ile birlikte, 3 yaş ve üstü çocuklara bitkilerin uygulamalı olarak öğretilmesini hedefleyen iki dilli tiyatro etkinliği gerçekleştirdi.

Oyunculuğunu Türkçe ve Türk Kültürü dersi öğretmeni Sevgi Yılmaz, Türk ve Alman öğrenciler, Ingolstadt şehir tiyatrolarında görevli Alman tiyatro oyuncularının yaptığı tiyatroya, Türkçe ve Türk Kültürü dersine katılan öğrencilerin oluşturduğu müzik grubu da söyledikleri Türkçe ve Almanca şarkılarla eşlik etti.

Çevreyi koruyan ve çevre bilincine sahip nesiller yetiştirmeye katkıda bulunmayı amaçlayan oyunda, ziyaretçiler ıhlamur, lavanta, mantar gibi bitkileri doğal ortamlarında gözlemleyerek ve örnekler toplayarak öğrendi.

Türkçe ve Türk Kültürü dersi öğretmeni Sevgi Yılmaz, doğa ile iç içe yapılan bu tür etkinliklerin, çocuklara doğanın bir parçası oldukları bilincini aşıladığını ve bu yolla uygulamalı olarak sevgi, saygı, hoşgörü gibi değerlerin öğretildiği bir eğitim ortamı oluşturduklarını belirtti.

İlginin yoğun olduğu etkinlikte veliler, Türkçe ve Türk Kültürü derslerine katılan öğrencilerin de görev aldığı bu tür faaliyetlerin gerçekleştirilmesinden memnuniyet duyduklarını dile getirirken öğrenciler de unutamayacakları anlar yaşadıklarını ifade etti.

İki dilli tiyatro etkinliğinin ilki Nisan ayında "Keloğlan ve Kırmızı Başlıklı Kız" oyunlarıyla sergilenmişti.

Yorumlar (0)
14°
açık